Liselerde sağlıklı beslenme ve obezite konularında öğrencilerin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of students? knowledge levels on obesity and healthy nourishment in high schools
- Tez No: 279444
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlıklı beslenme ve obeziteye yönelik lise öğrencilerinin görüşlerinin ve tutumlarının değerlendirilmesi ve öğrencilerin görüşleri doğrultusunda tutum geliştirip geliştiremediklerinin incelenmesidir.Çalışmanın evrenini Yenimahalle ilçesinde düz Anadolu ve meslek lisesi olmak üzere 3 liseden 3.570 orta öğretim öğrencisi oluşturmuş, veriler Şubat ? Mart 2010 döneminde toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi 357 olarak hesaplanmıştır. Ancak katılım hızını düşürebilecek etkiler düşünülerek örnekleme alınan birey sayısı 350 olarak belirlenmiştir. Belirlenen sınıflardaki tüm öğrenciler araştırma kapsamına alınmıştır.Lise öğrencilerinin % 70 oranında üzerlerinde zayıflama baskısı hissetmedikleri anlaşılmıştır. Lise öğrencilerinin yaklaşık % 51,7'si düzenli olarak üç öğün yemek yemediği belirlenmiştir. Abur cubur yeme, günde sadece tek büyük bir öğün yeme gibi sağlıksız beslenme davranışları ile bilgi düzeyleri kıyaslandığında önemli derecede farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca beslenme konusunda ekonomik sorunların çok ciddi düzeyde bir problem teşkil etmediği de sevindirici bir gelişme olarak kaydedilmiştir.Sağlıklı beslenme konusunda eğitim almış kişiler ile almamış kişiler arasında tutum yönünden önemli düzeyde farklar tespit edilmiştir. Ancak lise öğrencileri gelişme ve büyüme çağında olduklarından öğrendikleri bu konuları yetişkinlik çağında daha fazla ihtiyaç duyacaklarından daha kalıcı bir eğitim ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate views and attitudes of high school students towards obesity and healthy nourishment. It is to analyze whether the students develop attitudes according to their views.The research population constituted of 3,570 secondary education students from 3 high school which Anatolian High School, Vocational school and Even high school in Yenimahalle District and the data was collected during the period: February ? March 2010. The sampling of the research has been calculated as 357. However, when the effects that could have reduced the participation speed were considered, the number of sampling individuals were determined as 350. All students of specified classes were included within the scope of the research.It has been understood that a ratio of %70 of high school students did not feel pressure on themselves to reduce weight. It has also been determined that approximately %51.7 of high school students did not regularly eat three meals a day. When behaviors of unhealthy nourishment like eating snacks or eating just one big meal a day was compared to knowledge levels, significant differences have been ascertained. Also, the fact that economical matters did not form critical problems regarding nutrition has been recorded as a pleasing improvement.Significant differences in terms of attitude have been determined between people who had education on healthy nourishment and who did not. However, since high school students are in their age of growth and development and will need the knowledge they learned more in adulthood, suggestions regarding a more permanent education has also been presented.