Batı Marmara Bölgesinde sosyal medya bağımlılığı ve kişisel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between social media addiction and personal well-being of individuals in Western Marmara Refion
  1. Tez No: 599650
  2. Yazar: MERVE BEŞİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde sosyal medya pek çok alanda kişilerin hayatlarına dahil olmaktadır. Sosyal medyanın kontrolsüz kullanımı bağımlılığı geliştirmekte ve kişileri psikolojik, sosyolojik, davranışsal açıdan etkilemektedir. Bu çalışmada Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası'nın (TURBAHAR) 9 Demografik Bölge Çalışmasına dahil olan katılımcıların arasında Batı Marmara Bölgesi içerisinde yaşayan kişiler ile sosyal medya bağımlılığı ve kişisel İyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmanın örneklemini Batı Marmara Bölgesinde yaşayan 2900 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Davranış Etkileme Yükü Formu, Sosyo-demografik Bilgi Formu ve Kişisel İyi Oluş ölçekleri ile elde edilmiştir. Davranış Etkileme Yükü Formu davranışsal bağımlılıkta görülen ortak belirtilerden yararlanılarak oluşturulmuştur. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 21 programına yüklenmiştir. Sosyal Medya Davranışının Etki Yükü üç gruba ayrılmış, gruplar arasında ki farkın analizinde Tek Yönlü ANOVA Analizi kullanılmıştır. Sosyal medya bağımlılığını etkileyen cinsiyet, eğitim, medeni durum, çocuk sayısı ve yaş değişkenleri ile çalışmada kullanılan Kişisel İyi Oluş ölçeğinin ilişkisini tahmin edebilmek için Lineer Regresyon yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda Batı Marmara Bölgesinde, sosyal medya bağımlılığı ve yaş değişkeni arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaş düştükçe sosyal medya bağımlılığı puanı arttığı bulgusuna erişilmiştir. Bu bağlamda eğitimcilerin ve ruh sağlığı çalışanlarının gelecek nesillere ve ailelere sosyal medya bağımlılığı, güvenli ve bilinçli internet kullanımı ile ilgili farkındalık oluşturmak adına toplumsal çalışmalar yürütülmesinde, fayda olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, social media is involved in the lives of people in many areas. Problematic social media usage may cause addiction and affect people psychologically, sociologically and behaviorally. In this study, Map for Turkey Addiction and Mental Health (TURBAHAR) which included the demographics and levels of behavioral addictions of participants in 9 areas, aimed to examine the relationship between social media addiction and personal well-being of individuals living in West Marmara Region. The sample of the study consists of 2900 adult individuals living in the Western Marmara Region. The data of the study was obtained by the Behavior Impact Load Form, Socio-demographic Information Form and Personal Well-being Index. The Behavior Impact Load Form was developed to find out common symptoms seen in behavioral addictions. The data obtained in the study were entered to SPSS 21 for analyses. The impact load of Social Media Usage was divided into three groups for comparison. One-way ANOVA Analysis was used to analyze the differences among the groups. In order to estimate the relationship between gender, education, marital status, number of children and age variables and Personal Well-Being Index used in the study, Linear Regression Analysis was used. Based on the findings of the study, a significant relationship was found between social media addiction and age variable among individuals in the Western Marmara Region. It was found that social media addiction scores increased with age. In this context, it can be considered that researchers and practitioners will benefit from conducting social studies in order to raise awareness about future generations and families about social media addiction as well as safe and efficients social media usage.