Termik enerji santrali işletmeleri için mali fizibilite çalışmaları, yatırım finansmanı ve örnek bir uygulama
Financial feasibility studies for thermic power plants, investment financing and a sample application
- Tez No: 279459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN BAYIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ülkemiz, enerji kaynakları açısından büyük ölçekte dışarıya bağımlıdır. Enerji çeşitlerinden biri olan elektrikte; doğal gaz, kömür ve fuel oil kaynakları göz önüne alındığında, yaklaşık % 55'i ithal kaynaklara bağımlıdır. Tez konusu olan Termik Enerji Santralleri İşletmelerindeki Mali Fizibilitesi de, son derece güncel bir konu olan, enerji üzerine dikkat çekmek amacıyla hazırlanmıştır. Termik Enerji Santrallerinin kaynaklarından biri de kömürdür. Ülkemiz özellikle Termik Enerji Santrallerinde kullanılabilecek linyit kaynakları açısından zengindir. Kendi doğal kaynaklarımızdan biri olan Linyit Kömürü ile, enerjide dışa bağımlılığı azaltarak, aynı zamanda verimli bir enerji alternatifi olarak değerlendirebiliriz. Bilinen fosil yakıtları içinde; petrolün yaklaşık 40, doğalgazın 65 ve kömürün ise yaklaşık 240 yıllık daha görünür rezervlerinin bulunduğu bilinmektedir. Ekonomik olarak diğer önemli bir konu da; özellikle evlerde ve sanayide kullanılamayan düşük kalorili kömürlerin, Termik Enerji Santrallerinde kullanılması mümkündür. Tez içeriğinde amacına uygun olarak; Çankırı İli, Orta İlçesinde yapılması planlanan 135 MW gücünde Termik Enerji Santralinin mali fizibilitesinin irdelenmesi yer almıştır. Bu kapsamda ele alınan uygulama örneğinin; yatırım kararlarına etkileyecek finansal verileri muhtelif açılardan ele alınmaktadır. İlk defa bu tez çalışması için yapılan; riskli ortamlarda Termik Enerji Santralinin mali fizibilitesinin nasıl değerlendirilebileceği ve yatırıma nasıl karar verileceği konusu da irdelenmiştir.Anahtar Sözcükler1. Termik Enerji Santrali2. Enerji Fizibilitesi3. Mali Fizibilite4. Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi5. Linyit Kömürü Enerjisi
Özet (Çeviri)
Our country, is dependent heavily on outside sources, in respect to energy resources. When a type of energy, electricity is the case; approximately 55% of electricity is provided from the imported sources, if natural gas, coal, and fuel oil sources are taken into account. The thesis subject; Financial Feasibility for Thermic Power Plants is prepared in order to draw attention to energy, which is an extremely actual subject nowadays. One of the sources of Thermic Power Plants, is coal. Our country is rich in lignite resources which are used in Thermic Power Plants. Through Lignite Coal, which is one of our natural resources, we can both reduce the external dependence in energy, and we can also consider it as an efficient alternative energy as well. It is known that, oil has 40 years more, natural gas has 65 years more and coal has 240 years more proved reserves, within the known fossil fuels. Another economically vital subject is that, it is possible to use the low-calorie coal in Thermic Power Plants, which normally cannot be used at home and in industry. The thesis includes, the examination of financial feasibility of the Thermic Power Plant, which is planned to be built in Orta district, in Çankırı province, at 135 MW. The financial data of the sample application considered in this context, which will effect the investment decisions are examined in various aspects. For the first time, in this thesis study, the subjects regarding how the financial feasibility of the Thermic Power Plant will be assessed under risky environments and how the investment decisions will be made, are also examined.Keywords1. Thermic Power Plant2. Energy Feasibility3. Financial Feasibility4. Assessment of Investment Projects5. Lignite Coal Energy