Doğrudan yabancı sermayeye dayalı büyüme hipotezi: Türkiye örneği
Foreign direct investment led-growth hypothesis: The Turkish case
- Tez No: 279466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küreselleşen dünya ekonomilerinde sermaye akımları ülkelerin kalınmasında itici güç haline gelmiştir. Sermaye akım çeşitlerinden birisi olan DYS, son yıllarda yapılan çalışmalarda dikkati üzerine çekmiş ve geniş anlamda araştırılmaya başlanmıştır.Çalışmanın amacı, ekonomik büyüme ve DYS yatırımları arasındaki ilişkinin Türkiye örneği için var olup olmadığının diğer değişkenlerle birlikte araştırılmasıdır. Tezde, Granger nedensellik, Var yöntemleri incelenmiştir. Bu yöntemleri test etmek amacıyla 1998 - 2009 dönemi için üçer aylık verilerle Türkiye için kurulan Var modeli kullanılmıştır. GSYİH, gayrisafi sabit sermaye yatırımları, devletin nihai tüketim harcamaları, açıklık, DYS değişkenleriyle modellenlenmeye çalışılmıştır. Granger nedensellik yaklaşımı çerçevesinde yapılan analizler sonucunda Türkiye ekonomisinde, büyümenin Granger anlamında tek nedeni yatırımlar görünmektedir. DYS yatırımların büyümeyi etkilediğine dair örneklere nedensellik sınamasında rastlanmamıştır. Bunun dışında, sadece büyümeden doğrudan yabancı yatırımlara doğru bir ilişki bulunmuştur.Anahtar Sözcükler1.Doğrudan Yabancı Sermaye2.Büyüme3.Granger Nedensellik4.Var Yöntemi5.Etki- Tepki Fonksiyonları
Özet (Çeviri)
Capital flows have been a driving force for the development of countries in globalized world economies. One type of capital flows is the foreign direct investment, which attracts attention and have been researched in a broad sense in recent studies.The purpose of this study is to research whether there is a relationship between economic growth and foreign direct investment with other variables in the Turkish case. Granger causality and Var method have been used in this thesis. The Var model was formed for Turkey and includes 1998- 2009 Turkish quarterly data for testing these methods. Gross domestic product, gross fixed investments, government final consumption expenditure, openness, foreign direct investment have been used as variables in the model. The results of the analysis of Granger causality approach have showed that only gross fixed investments cause economic growth in Turkish economy. There were not any samples showing that foreign direct investment affect the growth in causality framework. There is only a relation directed from economic growth toward foreign direct investment.Key Words1.Foreign Direct Investment2.Economic Growth3.Granger Causality4.Var Method5.Impulse Response Function