T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı örneğinde sistem kuramı çerçevesinde organizasyonlarda medya analizi
Analysis of media in organizations within framework of (world) system theory for media: A focus on sample of republic of Turkey Ministry of Environment and Forestry
  1. Tez No: 279469
  2. Yazar: KAAN GEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Genel Sistem Kuramı tek başına yeni bir disiplin olmaktan çok, belirli olay ve durumların incelenmesinde yeni bir düşünce tarzı, bir metot, bir yaklaşımdır. Sistem denildiğinde parçalardan oluşan bir bütün anlaşılmaktadır. Sistem, kendisini oluşturan parçaların toplamından daha fazladır. Bu nedenle de incelediği olay ve durumlara ?bütüncülük? bakış açısıyla yaklaşır. Açık bir sitsem olan organizasyonlar, yaşamlarını devam ettirebilmek için çevrelerinden enerji, bilgi ve materyal alır ve bunları işleyerek tekrar çevresine veya başka sistemlere gönderir.Çoğulcu sistemlerde dördüncü güç olan medya her geçen gün güçlenerek önemini artırmaktadır ve artık sadece kamuoyu adına denetim yapmamaktadır. Gündem kurarak ve kamuoyunu yönlendirerek, kamuoyuna ulaşmada en önemli araç haline gelmiştir. Sistem kuramı açısından organizasyonların bir girdisi olan medya analizi bu açıdan hayati bir önem arz etmektedir. Organizasyonun gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerin ne kadarında amacına ulaştığı, itibarını artırmaya yönelik çalışmaların ne kadarının gerçekleştirildiği, kamuoyuna ne kadar ve nasıl ulaşıldığı, medya analizi ile gerçekleştirilmektedir. Halkla ilişikler açısından bir ?tanıma? faaliyet olan medya analizi yöneticiler tarafından iletişim planlaması yapılırken göz önünde bulundurulan en önemli unsurdur.Anahtar SözcüklerHalkla İlişkilerSistem KuramıOrganizasyonMedya Analizi
Özet (Çeviri)
General System Theory is an innovative mentality, a method and/or an approach in analysis of particular cases and phenomena rather than being a totally new discipline alone. System refers to the whole composed of components. System means more than the pieces comprising it. Therefore, the system follows a ?holistic“ approach for the cases and phenomena analyzed. Organizations each of which is an open system receive energy, information and materials from their environment and return them back to their environment or to other systems upon processing.Being the fourth power in pluralist systems, Media strengthens and increases its important every passing day and the supervision imposed on it is no more for the public only. Media has become the most effective tool in accessing to the public due to its capability for creating agenda and directing the society. Being an input for the organizations in terms of system theory, media analysis reveals a vital significance in this aspect. Media analysis helps the organization have a clear picture about the extent of reaching to the goals set in activities conducted, realization status of prestige improvement initiatives and rate of accessibility to the public. Considered to be a ?recognition”effort from the perspective of public relations, media analysis is one the inevitable elements considered by managers and administrators in communication planning phase.Key WordsPublic RelationsSystem TheoryOrganizationsMedia Analysis