Komrat kasabasının monografisi
Monography of Komrat town
  1. Tez No: 279470
  2. Yazar: NINA PETROVICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
19. yüzyılda Gagauzlar üzerine başlayan çalışmalar günümüze kadar yüzlerce makale ve kitaplar basılmıştır. Yazılan makalelerde ve basılan kitaplarda Komrat kasabası ile ilgili kısa kısa bilgiler verilmiştir. Gagauz Yerin en büyük nüfuslu yerleşimi olan Komrat kasabasın tarihini ve zengin kültürünü bir araya toplamak amaçlarımızdan biriydi.?Komrat Kasabasının Monografisi? adını taşıyan doktora tezin asıl amacı, Komrat kasabasında yaşayan Gagauz Türklerin Balkanlardan Besarabya bölgesine yerleşmelerinden bu yana yaşanan sosyo-kültürel değişimlerin ve bu değişimleri hızlandıran ve yavaşlatan faktörlerin tespitidir.Tezimiz; giriş, üç bölüm, sonuç, kaynakça, ekler, fotoğraflar, harita ve sözlükten meydana gelmektedir. Giriş bölümünde; Gagauz Yeri, Gagauz adı, menşei ve tarihi ile ilgili bilgiler verilmiştir.Tezimizin I. Bölümünde Komrat kasabasının adı, tarihi, fizikî çevresi, beşeri durumu, ekonomik ve sosyal yapısı, din, eğitim-öğretim ve iletişim üzerine bilgiler verilmiştir. II. Bölümde; geçiş dönemleri, halk inançları, ayın, tören ve bayramlar, halk hekimliği, töre, mutfak, giyim kuşam, el sanatları, iç ve dış mimari, dans, müzik ve eğlence konularına ayrılmıştır. III. Bölümde; Komrat kasabası sözlü edebiyatına ait bilgiler almaktadır.Tezimizin sonuç kısmında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Kaynakça kısmında bibliyografya ve kaynak kişilerin isimleri yer almaktadır. Ekler kısmında ise sözlü edebiyat metinleri, oyun tasvirleri, harita ve fotoğraflara yer verilmiştir. Tezimizin sonunda kısa bir Gagauzca ? Türkçe sözlük oluşturulmuştur.Bu araştırmada, Komrat kasabasına ait olan konularının tamamına yer verdiğimizi söyleyemeyeceğimiz gibi, araştırmamızın eksiksiz olduğunu da iddia edemeyiz.
Özet (Çeviri)
Along with the 19th century studies on Gagauz people, there had been diversified amount of books and articles published up to this point in time. In articles and published books, there is only brief information about Komrat town. For this reason, one of the most important goals that wanted to be reached by this study is gathering the history and rich culture of Komrat town where the most crowded Gagauz population located.The study, ?Monography of Komrat Town?, aims to determine socio-cultural changes and the factors which have accelerator and retarder effects on mentioned changes until Gagauz Turks had immigrated to Bessarabia in Balkan region to recent time.The study consists of introduction, three main parts, conclusion, references, appendixes, photographs, map and a glossary. In introduction part, Gagauz region is described along with the name of Gagauz and its roots and history.In the first part of study, there is general information about the name of Komrat town and its history, physical environment, human activities, social and economic structure, religion, and the last but not the least education system and communication facilities. The second part of the study is consisted of transitional periods, folk beliefs, religious ceremonies, rituals and feast days, folk medicines, moral laws, apparels, handicrafts, and finally interior and exterior architectures. In the third part of the study, oral literature of Komrat town is discussed.In the conclusion part of the study, a general evaluation can be found. References part is consisted of bibliography and names of resource persons. In the part of appendixes, there are texts of oral literature, game descriptions, maps and photographs. And at the end of the study, there is a small Gagauzian-Turkish glossary for the readers.Although this research cannot contain a complete list of issues which related to Komrat town, of course could not claim to be a perfect study.