Sosyal sigortada kayıt dışılıkla mücadele
Struggle to unregistering in social insurance
  1. Tez No: 279468
  2. Yazar: MUSTAFA ONAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde sosyal sigortada kayıt dışılık kavramı nedenleri, etkileri ve sonuçları itibariyle çeşitli unsurları içeren, gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelere zarar veren, bu sebeple mücadele edilmesi gereken sosyo - ekonomik bir sorundur. Sosyal sigortada kayıt dışılık sadece sosyal güvenlik sistemini olumsuz etkilememekte, ekonomik yapı, sosyal yapı başta olmak üzere hayatın tüm ünitelerinde etkilerini hissettirmektedir.Soysal sigortada kayıt dışılık, hizmet akdine istinaden çalıştırılan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiriminin ya hiç yapılmaması ya da çalıştığı gün veya aldığı ücretinin eksik bildirilmesi olarak tanımlanabilir. Sosyal sigortada kayıt dışılık niteliği itibariyle üstesinden gelinmesi zor bir sorundur. Üstesinden gelmek bir tarafa hesaplanması dahi aynı derecede imkansız görünmektedir. Bu kadar zor bir şekilde mücadele edilen ve ülkemizin bugünkü ekonomik tablosuna etkin bir şekilde yansıyan kayıt dışı istihdam ülkemizin en başta gelen problemlerinden biridir ve her ülke bu sorunla baş edebilmek için kendi ekonomik ve sosyal yapısına uygun çözümler aramaktadır.Bu çalışmada sosyal sigortada kayıt dışılık tanımlanmış, unsurları, nedenleri, sonuçları, boyutları, etkileri ve çeşitleri incelenmiştir. Ancak çalışmanın asıl amacını oluşturan, sosyal sigortada kayıt dışılığı oluşturan nedenler ve sosyal sigortada kayıt dışılığı kayıtlı hale getirebilmek için alınması gereken önlemler konusunda, özgün yaklaşımla tespitler yapılmaya çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışma ile sosyal sigortada kayıt dışılık kavramı sebep sonuç ilişkisi içerisinde daha iyi anlaşılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the unregistering concept in social insurance because of its causes, effects and results that it consists, it is harmful to the countries which are developed anda re developing. So, this is a social-economical problem that has to struggle. The unregistering in social insurance not only affects social security system negatively but also it affects the all units of life; especially economical and social structures. The unregistering in Social Insurance is described as according to the service aggreement neither to register the people who are being worked, to the Social Security Institution nor to inform the days that the people worked or the wages that they take incomplete.The Unregistering in Social Insurance is a kind of difficult problem that has to be solved according to its quality. Besides, it is seen impossible to recognise this.The Unregistered Employment is a kind of hard problem that is being struggled. And , it affects our country?s present economical table. It is one of the main problems that our country has. Every country try to find some solvings that are suitable to its economical and social structures.In this study, the unregistering in social insurance was described. Its reasons, results, different dimensions, effects and varieties were examined. But, the main aim of this study consisting of the reasons that cause the unregistering in social insurance and with some original approaches some determinations have done about the precautions that have to be taken into account to make unregistering in social insurance if it is registered. With this study, the concept of unregistering in social insurance has to be understood very well.