Yön dergisi yazılarında demokrasi anlayışı
Concept of democracy in the Yön journal
- Tez No: 279498
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın konusu YÖN dergisi yazılarındaki demokrasi anlayışını incelemektir. Türkiye, 1946'da çok partili hayata geçmiş, 1950 seçimlerinde CHP iktidarını seçimler sonucunda Demokrat Parti(DP)'ye devretmişti. 10 yıl süren DP iktidarı döneminde yaşananlar, Türkiye'yi 27 mayıs 1960 tarihinde bir askeri müdahaleyle karlı karşıya bırakmıştır.Askeri müdahale sonucunda Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni bir anayasa hazırlamak üzere bir meclis oluşturmuştur. Bu meclisin hazırladığı 1961 Anayasası, Türkiye'de siyasal mücadelenin, özellikle de sol hareketin önünü açmıştır.YÖN dergisi bu süreçte ortaya çıkan hareketlerin en önemlilerinden biridir. 21 Aralık 1961'den, çeşitli isimlerle 12 Mart 1971 askeri müdahalesi sonuna kadar siyasi hayatı yönlendirmiştir.Yayın hayatı boyunca, iktidara ulaşma biçimi bakımından ortaya koyduğu fikirler, TSK içindeki askeri gruplarla ilişkileri, demokrasiye bakış açısıyla her ?darbeci? bir hareket olarak değerlendirilmiştir.Çalışmamızın ana amacı da, YÖN hareketi hakkında öne sürülen bu düşüncelerin gerçeği ne ölçüde yansıttığıdır. Bu maç için YÖN dergisinin kuruluşunu, yayın tarihini, kurucularının siyasal kimliklerini, başka siyasal gruplarla ilişkilerini, 222 sayı yayınlanan YÖN dergisindeki, 79 sayı yayınlanan DEVRİM dergisindeki yazılara ve bu hareketin temsilcilerinin siyasal ilişkilerini ele alarak irdelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The subject of this article is to examine the concept of democracy in the ?YÖN? Journal. Turkey was moved to multi-party life in 1946, the RPP (Republican People?s Party) transfered the power of the government to Democrat Party (DP) as a result of the 1950 elections.What happened in the ten years ongoing ruling of DP was faced to face Turkey to a military intervention in the date of May 27, 1960. As a result of military intervention, Turkish Armed Forces had established a council to draft a new constitution. The 1961 Constitution which was established by this council paved the way of the political struggle in Turkey, especially the way of the left movement.The YÖN Journal has been the most important emerging movement in this process. It directed the political life with various names from December 21 1961 until the end of March 12 1971 military intervention.It was always evaluated as a ?military? movement in its broadcasting period with its viewpoint to democracy, the relationship with the military organizations in the Turkish Armed Forces and the posed ideas for the attainment style to the government. The main purpose of our study is to reflect the truth to what extent the proposed ideas about the YÖN movement.For this purpose; the establishment of YÖN Journal, its publication date, the political identity of its founders, its relationships with the other political groups, the articles in YÖN Journal which has been published 222 times and DEVRİM Journal which has been published 79 times were tried to explore with considering the political relationships of the representatives of this movement.