Kuvvetlendirilmiş ve katlı kumaşlarda örgü analizi
Lattisce analysis of reinforcet and multi layer fabric
- Tez No: 279518
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmada; kuvvetlendirilmiş ve çok katlı kumaş yapılarının analizinde önemli yeri olan örgü analizi yöntemleri incelenerek, konu hakkında işlevsel bilgi içeren kaynak oluşturmaya çalışılmıştır.Çalışma üretici firmalara kuvvetlendirilmiş kumaşların örgü analizi konusundaki çalışmalarına katkı sağlamak, ilgili eğitim kurumlarına konuya ilişkin yeterli bilgi içeren kaynak sunmak açısından önemlidir.Araştırma kuvvetlendirilmiş dokuma kumaş üretimi yapılan firmaların tasarım dairesinde uygulanan örgü analiz yöntemlerini betimlemeye yönelik tarama modelinde bir araştırmadır.Araştırmada evreni temsil eder nitelikte, kuvvetlendirilmiş dokuma kumaş üretiminin yoğunlukta bulunduğu Bursa ve Ankara illerinde çalışmış ya da halen çalışmakta olan 14 tasarımcı ile kuvvetlendirilmiş ve çok katlı örgülerden oluşan 3 numune kumaş örnekleme alınmıştır.Örnekleme alınan tasarımcıların mesleki bilgilerinin belirlenmesi için bilgi formu, tasarımcıların uyguladıkları örgü analizi yöntemlerini 3 numune kumaş üzerinden incelemek için gözlem formları düzenlenmiştir. Gözlem formu araştırmada verilerin karşılaştırılmasında etkin olarak kullanılan araç olmuştur.Gözlem formundaki bilgiler ışığında örgü analizine başlamadan önce ön hazırlık işlemlerinin uygulandığı ve örgü analizinde 3 farklı yöntem tercih edildiği belirlenmiştir.Kumaşın örgü analizlerine hazırlanması aşamasında; kumaşın genel bilgilerini ve uygulanacak işlem sırasını, ön ve arka yüzünü, atkı ve çözgü yönünü, atkı (atım sırasını)ve çözgü iplik kursu ve sıklığını, analiz edilecek farklı örgülerini belirledikleri ve desen çizimi işlemlerini uyguladıkları belirlenmiştir.Tasarımcıların örgü analizinde uyguladığı Yöntem 1'in;örgünün bütün halinde incelendiği ve bilgisayara tek rapor halinde aktarılması gereken durumlarda tercih edildiği, literatürde belirtilen tek katlı kumaşların örgü analizi ile paralel bir uygulama olduğu belirlenmiştir.Yöntem 2'nin;çözgü bağlantılarının atkı gruplarına göre incelenip, belirlenen bağlantıların desen kâğıdına her atkı grubu için ayrı hazırlanan bölüme işaretlendiği, örgünün bilgisayar ortamında birleştirildiği, torba örgülerde ve ilave atkıyla kuvvetlendirilmiş kumaşlarda sıklıkla tercih edilen pratik bir yöntem olduğu belirlenmiştir.Yöntem 3'ün; kumaşın lup ile incelenip örgünün genel görünümünden yola çıkarak örgü raporunun belirlendiği, incelemelerin örgü hakkında bilgi vermede yetersiz kaldığı durumlarda yöntem 2 ile birlikte uygulandığı belirlenmiştir. Tıpkı üretim istenmediğinde, zamanın kısıtlı olduğu durumlarda ve düşük sıklıklarda basit örgülerden oluşan kumaşların incelenmesinde bu yöntem tercih edilmiş ve örgü bilgisinin diğer yöntemlere oranla daha ön plana çıktığı belirlenmiştir.Yöntemler işlem basamakları şeklinde raporlaştırılmış, her bir işlem basamağı şekillerle ve detay fotoğraflarla açıklanmıştır.Bu bulgular ışığında kuvvetlendirilmiş ve çok katlı kumaşların örgü analizinde uygulanabilecek 2 yöntem önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study a resource including functional information about the issue, has been tried to be created by examining the methods of lattice analysis which has an important place in the analysis of the structure of reinforced publics.The study is important because of its contribution to the manufacturers about their studies on lattice analysis of reinforced publics and providing related educational institutions a resource that includes enough information about the issue.It is a screening model research which describes the methods of lattice analysis applied in the design office of the companies that produces reinforced woven fabrics.14 designers who worked or currently working in Bursa and Ankara, cities where commonly reinforced woven fabrics are produced, and also 3 reinforced fabric samples composed of multi-layer lattice, have been sampled to represent the universe in this study.An information form is prepared to determine these designers? knowledge and also an observation form to examine the methods of lattice analysis applied by the designers by 3 fabric samples. In this study observation form has been effectively used to compare the data.With the help of the information in the observation form, it is determined that before starting lattice analysis preparatory process were applied and 3 different methods on lattice analysis were preferred.At the stage of preparing weave for lattice analysis, it?s determined that they first identified the fabric?s overall knowledge and sequence of processes will be applied to, the front and back of it, weft and warp direction, weft (pulse sequence) and warp yarn course and frequency, different weaves that will be analyzed and they applied pattern drawing processes.It has been indicated that the method 1, applied by designers, is preferred in the situations that weave was examined totally and only one report should be transferred to the computer and this application is parallel to the lattice analysis of single layer fabrics as it?s defined in literature.Besides it has been established that at method 2 warp connections were examined according to weft group, specified connections were marked on the sections prepared separately for each weft group on pattern paper, the weave was incorporated on computer and this method is a practical method which is often preferred at bag mesh and fabrics reinforced with extra weft.It has been identified that method 3 was used with method 2 if the fabric had been examined by loop, the weave report had been prepared based on general appearance of the weave and the studies had been inadequate to give information about it. This method has been preferred when just produce wasn?t required; the time is limited and the fabrics consisting of simple lattice in low frequency were examined; and it?s defined that lattice information was more emphasized than it was in the other methods.The methods have been reported in the form of process steps and each step of process has been described with figures and detailed photos.Based on the findings, a suggestion that two methods can be used in the lattice analysis of multi-layer and reinforced mesh fabric is presented.