Ankara metropoliten alan içerisinde kalan Çubuk vadisi ve çevresinde arazi kullanım planlaması
  1. Tez No: 27953
  2. Yazar: NURAY ÇİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı Çubuk Vadisi ve yakın çevresinin ideal arazi kullanım planlamasının yapılmasıdır. Çalışma, hava f.ötoöraf lan ve topocrrafik haritalardan yararlanılarak arazide gerçekleştirilmiş ve 7 profil çukuru incelenmiştir. Açılan profillerin her bir in 3. en horizon esasına gore örnekler alınmış ve ererek 1 i analizler 1 abaratuvarda yapılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçların ve arası gözlemlerinin değerlendirilmesiyle 3 ayrı fizyoprafik ünite üzerinde 7 farklı toprak serisi tanımlanmıştır. Seriler ve bu serilere ait fazlar, topografik,.????= harita üzerine aktarılarak temel toprak haritası oluşturulmuştur. Daha sonra toprak serilerinin alt aruplarınm özellikleri ve problemleri saptanarak. o bölere için en 'uyerun arazi- kullanım seçenekleri belirlenmiş ve kullanımla ijcriii öneriler getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Arazi kullanım planlaması, toprak s er i 1 er i, t oorak tazı, t eme I t oprak
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to perform a convenient land- use planning of Çubuk valley and its vicinity. The research was carried out by the examination of aerial photographs and topographic maps, and seven soil profiles were diagnosed. Samples were obtained from each profile according to the requirements of horizons described, and necessary analyses were done in the labortory. By assessing the results of analyses and studies, seven different soil series are described on three different physiographic units. By plotting the series and their phases on the topographic maps, basic soil map formed was presented. Then, by determining the proporties and problems of the soil series and their subgroups. The most convenient land-use alternatives for the "region are designated and some recommendations m use were offered. Key Words : Land-use planning, soil series, soil phases, basic soil map.