Döşemelik kumaşlarda ileri terbiye teknolojileri ile kazandırılan fonksiyonel özellikler hakkında tüketici tutumları
Consumer?s behaviour on functionality features of upholstering fabric modified by advanced treatment technology
- Tez No: 279531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, döşemelik kumaşlarda ileri terbiye teknolojileri ile kazandırılan fonksiyonellik özellikleri hakkında tüketici tutumlarını tespit etmektir. Aynı zamanda bu özellikler hakkında tüketicilerin farkındalık düzeylerini belirlemek ve konu ile ilgili bilgilendirici bir kaynak oluşturmaktır.Bu araştırma, tarama modelinde bir betimleme çalışmasıdır. Araştırma evreni 2009-2010 yıllarında Kayseri ilinde, ileri terbiye teknolojileriyle muamele görmüş döşemelik dokuma kumaş kullanımına ilişkin tüketicilerden oluşmaktadır. Araştırma anketi bu bilinçli tüketicilerden seçilen toplam 150 kişilik örneklem grubuna uygulanmıştır.Anketlerin istatiksel analizler yapılarak çıkan sonuçlar tablolar halinde hazırlanıp yorumlanmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre; tüketicilerin döşemelik kumaşlardaki ileri terbiye teknolojileri uygulamaları hakkında kısmen bilgi sahibi olduklarını, özellikle kadın tüketicilerin bu konuya önem verdikleri ve en çok tercih ettikleri özelliği olarak kir iticiliği ifade ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the consumer?s behaviour on functionality features of upholstering fabric modified by advanced treatment technology, and also to gather a source on the subject and to set consumer?s level of awareness about these features.The survey model is applied in the study. As the scope of the study, Kayseri that are trading upholstering fabrics that have functionality feature for their advanced treatment technology in 2009-2010 are determined. Surveys are applied on the sample group of 150, selected randomly from the customers of these firms.The surveys are statistically analyzed and the results are prepared as tables with interpretations. Data shows that costumers are relatively informed about the advanced treatment technology applications on upholstering fabrics, especially the women are careful about this issue and they mention the mostly preferred feature as dirt-repellency.