Pir Sultan Abdal'da dinî düşünce boyutu
Religious thought pattern of Pir Sultan Abdal
- Tez No: 279555
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
16. yüzyılda yaşamış olan Pir Sultan Abdal'ın daha çok yaşadığı dönemin siyasî yönü ile ilgili araştırmalar yapılmasına rağmen onun dinî düşüncesi konusunda pek fazla çalışma yapılmamıştır.Bu çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Pir Sultan'ın yaşadığı 16. yüzyılın siyasî, dinî, sosyal, kültürel durumunu inceledik. Birinci bölümde Pir Sultan'ın hayatı, kişiliği ve hakkında oluşturulan menkabelere yer verdik. Çalışmamızın asıl konusunun yer aldığı ikinci bölümde ise Pir Sultan Abdal'ın deyişlerinden ve hakkında oluşturulan menkabelerden hareketle İslam'ın inanç esasları ve ibadetlerinin yanında Alevî/Bektaşîliğin temel prensipleri ile ilgili yaklaşımlarını ortaya koymaya çalıştık.Bugün Pir Sultan'a ait elimizde herhangi bir eser bulunmamaktadır. Bu yüzden biz, Pir Sultan'ın düşünce dünyasını incelerken, ona ait deyişler ve kendisinden sonra oluşturulan söylencelerden istifade ettik. Araştırmamız süresince Pir Sultan'ı kötüleme veya aklama gayretinden uzak, bilimsel ve mümkün olduğunca tarafsız olmaya gayret ettik.Pir Sultan Abdal'ın deyişlerine baktığımızda, onun İslam'ın temel inanç ilkelerine sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra o, bu ilkeleri Hak-Muhammed-Ali ve Muhammed-Ali nuru gibi Alevî/Bektaşîliğe has birtakım anlayışlarla harmanlamıştır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerini, yapılması gereken birer kulluk görevi olarak benimsemiş, tasavvufun temel kavramlarını deyişlerine yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Although lots of research are made mainly about the political aspect of the era of Pir Sultan Abdal, who lived in 16th century, not so many study aren?t made on its religious thought.This study consists of two parts; entrance and other two parts. In entrance we reviewed the political, religious, social and cultural situation of 16th century when Pir Sultan Abdal lived. In the second part where we study on the main point of our study, we tried to put forward basic principles and worships based out of Abdal?s sayings and his anecdotes.Today we don?t have any work that is belong to Pir Sultan Abdal. So, while we are examining his thinking world, we benefit fromhis sayings and the myth that is created after him. During our research we tried to be neutral as possibli and we tried to be far from the detraction and exculpation effort.When we looked at Pir Sultan Abdal?s sayings, it occurs that he has the basic belief principlesof Islam. In addition to this he blends these principles with some understandings belonging to Shiism like Hak ?Muhammed-Ali and Muhammed-Ali light. Also he embraced the basic worships of Islam as an adoration duty, and he reflected the basic principles of Islamic mysticism to his sayings.