Sivas ili Divriği ilçesi 300 ada 12 parselde bulunan konutun koruma ve restorasyon önerisi
Conservation and restoration proposal for the residence located in Divriği district of Sivas province, 300 block, 12 plot
- Tez No: 939390
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Divriği ilçesinde bulunan ve günümüze ulaşmış az sayıda sivil mimarlık eserinden biri olan 300 Ada 12 Parsel' de yer alan Aydınlı Evi incelenmektedir. Kültürel aktarımın somut örneği olan Divriği evlerinin korunması ve çağdaş yaşama adapte olmaları hem tarihi sürekliliği sağlayacak hem de kültürel sürdürülebilirliğe katkıda bulunacaktır. 19. yüzyılın son yarısından günümüze kadar varlığını sürdüren Aydınlı Evi, yer yer strüktürel kayıplara uğramasına rağmen özgün mimarisini büyük ölçüde koruyan nadir örnekler arasında yer almaktadır. Tezin amacı, incelenen konutun belgelenmesi, zaman içindeki değişim ve bozulmalarının ortaya konması ve koruma yaklaşımlarının belirlenerek restorasyon önerisi hazırlanmasıdır. Bu doğrultuda, yapının rölövesi alınmış, özgün mimari elemanları detaylandırılmıştır. Yapılan incelemelerde, insan müdahalesi ve atmosfer koşullarına bağlı olarak meydana gelen değişim ve bozulmalar tipolojik bir çerçevede sunulmuştur. Yapının ilk yapılış dönemindeki durumunun tespit edilmesi amacıyla, yapı izlerinden, sözlü verilerden ve karşılaştırmalı çalışmalar yoluyla bir restitüsyon projesi hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular çerçevesinde, tespit edilen problemlere yönelik müdahale önerileri geliştirilmiş ve bu bağlamda restorasyon kararları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the Aydınlı House, located on Parcel 12 of Block 300, one of the few surviving examples of civil architecture in the Divriği district, is examined. The preservation and adaptation of Divriği houses, tangible examples of cultural transmission, to contemporary life will ensure historical continuity and contribute to cultural sustainability. The Aydınlı House, which has survived from the last half of the 19th century to the present, is one of the rare examples that largely preserves its original architecture, despite some structural losses. The aim of the thesis is to document the dwelling under study, to reveal its changes and deteriorations over time, and to prepare a restoration proposal by determining conservation approaches. In line with this, the building was surveyed, and its original architectural elements were detailed. In the investigations, the changes and deteriorations due to human intervention and atmospheric conditions are presented in a typological framework. In order to determine the state of the building in its initial construction period, a restitution project has been prepared through building traces, oral data, and comparative studies. Within the framework of the findings, intervention proposals for the identified problems were developed, and restoration decisions were made in this context.