Sulama şebekelerinde optimal tersiyer kanal güzergahının saptanması
  1. Tez No: 27957
  2. Yazar: FERİT KEMAL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, kanal güzergahlarının belirlenmesinde optimizasyon yöntemlerinden transit taşıma tekniğini kullanarak ülke koşullarına uygun bir model yaklaşımı sunmaktır. Modelin uygulanması ile, alternatif kanal güzergahları arasında en uygun olanının saptanması ve şebekeyi oluşturan kanal veya kanaletlere verilecek optimum su taşıma kapasitesinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla model, Güneydoğu Anadolu Projesi içinde yer alan DSİ Gaziantep Ovalan Hancağız Sulama Projesine uygulanmıştır. Araştırma sonucunda tavsiye edilen sulama şebekesi ile halen kurulu mevcut şebeke arasında toplam kanal uzunluğu bakımından önemli bir fark bulunmazken, yeni şebekede birim alana gelen tesis maliyetinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Transit taşımacılık, Şebeke analizi, Güzergah optimizasyonu, Kanalet, Güneydoğu Anadolu Projesi, Hancağız sulaması.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis DETERMINATION OF OPTIMAL TERTIARY CANAL LAYOUTS IN IRRIGATION SCHEMES Ferit Kemal SÖNMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Aydın ONES 1993, Page: 107 Jury : Prof. Dr. Aydın ONES Prof. Dr. Abdurrahim KORUKÇU Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM The aim of this study was to search for an appropriate model approach for the selection of irrigation canal routes using transshipment technique. In the implementation of model, selection of The Optimal Canal routes among the alternatives and determination of optimum canal capacities were targeted. Study was carried in the Gaziantep-Hancağız Irrigation Project of the GAP. The results of the research showed that there is no any significant difference between existing network and new irrigation network according to total canal length but on the other hand, the foundation cost of recommended network is lower. KEYWORDS: Transshipment, Network analysis, Route optimization, Canalet, Southeastern Anatolian Project, Hancağız irrigation project.