İnteraktif eğitim cd uygulamasının anadolu güzel sanatlar lisesi (11. sınıf) grafik tasarım dersine katkısı
The contribution of applying interactive education cd to the graphic design classes in anatolian fine arts and sports high school (11th grade)
- Tez No: 279592
- Danışmanlar: PROF. NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma; Görsel medya araçlarından biri olan eğitim CD'lerinin, örgencilerin kalıcı öğrenme süreçlerine katkısının artırılması, öğretmenlerin farklı ve etkili eğitim materyalleri kullanarak başarı seviyelerini üst sıralara taşıyabilmeleri, örgenci, öğretmen ve diğer kullanıcılara kolay ulaşılabilir, anlaşılır, ilgi ve merak uyandıran kaynak materyal tasarlamak amacıyla yürütülmüştür.Araştırma bölgesi olarak Ankara ili Çankaya Ankara Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi seçilmiştir. Bu lisede 11. Sınıf öğrencilerinden 8'şer kişilik 3 grup olacak şekilde 24 kişilik bir örneklem oluşturulmuş araştırma bu örneklem üzerinden yürütülmüştür. Oluşturulan bu 3 gruptan biri kontrol grubu seçilmiştir. Oluşturulan diğer iki grup ise deney grubudur. Kontrol grubuna anlatım yöntemi ile ders verilmiştir, diğer iki gruptan birinde öğrencilere daha önceden hazırlanmış olan ?Grafik Tasarımına Giriş? konulu İnteraktif Eğitim CD'si verilmiş, diğerin de ise İnteraktif Eğitim CD'si ve ders anlatımı birlikte uygulanmıştır. Her üç gruba da uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere aynı başarı testi uygulanmıştır.Veri toplama aracı olarak Başarı Testi kullanılmıştır. Başarı testi 6 sorudan oluşmuştur. Uygulama başında ve sonunda olmak üzere aynı başarı testi tüm örneklem grubuna yaptırılmış ve uygulamanın test sonuçlarına olan etkisi saptanmıştır. Gruplar, yüzdesel başarı olarak değerlendirilerek kıyaslanmıştır. Tüm bu veriler tablolaştırılmıştır.Araştırma sonucunda Grafik Tasarım Dersinde konunun anlatım yöntemi ve İnteraktif Eğitim CD uygulamasının birlikte verilmesi ile öğrencilerin; derse katılımın arttığı, öğrenme sürecini hızlandırdığı, pekiştireçler sayesinde öğrenmelerini daha kalıcı kıldığı, ilgi ve merak uyandırarak öğrenme ve araştırma yapma isteklerini arttırdığı ve başarı seviyelerini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
On this research as a tool for visual media education CD is going to be presented with its assistance on education, to expand the usage of teaching materials for affective teaching. The CD design is prepared to create understandable, interesting and effective resource of material for teaching.For the research and survey Çankaya Ankara Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi is chosen. Three groups are made from 8 students each from the 11th grade students in this high school. Thus, a sample of 24 people is created and the survey is carried out on this sample. One of these three groups is the control group The other two groups are going to be experimental group. The control group is taught using explanation methods and in one of the other groups students are given an Interactive Education CD called `An Introduction to the Graphic design? which has been prepared before. To the other group both the Interactive Education CD and standard teaching methods are applied. All the groups have been applied achievement tests both before and after the application.As a data collection tool, Achievement Test is used. Achievement Test consists of 6 questions. Used both at the beginning and at the end, the same Achievement Test is applied to all sample groups and the effects of the application on the test results are determined. All the datum are shown with the diagrams.As a result of the research, the application of Interactive Education CD and the stardart teaching methods together supplies permanent and interesting teaching period at Graphic Design Classes, so that focusing durations of students is extended while instruction period gets shorter which affects the success rates of students positively.