Beden kitle indeksi ve enerji dağılım dengesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Body mass index of and energy distribution analysis for the balance between
  1. Tez No: 279599
  2. Yazar: ÖMER İSTİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili Esenler ilçesinde bulunan bir devlet ilköğretim okulunda öğrenim gören 12 ? 15 yaş arası çocuklar üzerinde yürütülmüştür. Öğrencilerin demografik özellikleri, gıda tüketimleri ve bunların BKİ'leri arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla anket formu, 1 günlük besin tüketim ve 1 günlük fiziksel aktivite kaydı yapılmıştır. Ayrıca Tanita BC 420 S Vücut Analiz cihazı ile vücut yağ yüzdeleri (VYY) ve vücut sıvı yüzdeleri(VSY) ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin frekansları alınmış, veriler SPSS ve BeBIS programlarından yararlanılarak değerlendirilmiş ve Pearson korelasyon katsayısı ile korelasyon analizi yapılmıştır.Çalışmaya, 97 erkek ve 168 kız olmak üzere toplam 265 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin, %46,0'si 14 yaşında, %33,6'sı 13 yaşındadır ve yaşlarının ortalaması 13,51'dir. Araştırmaya katılan kızların ağırlıkları ortalama 47,72 ±10,39 kg, erkeklerin ise 48,71±11,45 kg'dır ve kızların boy ortalamaları 155,85±6,30 cm, erkeklerin ise 158,15±9,22 cm olarak bulunmuştur. Çalışma kapsamındaki öğrencilerin % 54,3'ünün BKİ değerleri normal sınırlardadır. Kızların BKİ ortalamaları 19,50 ±3,48, erkeklerin ise 19,21±3,41 olarak saptanmıştır. Öğrencilerin %51,3'ü günlük 3 öğün tükettikleri saptanmıştır. Öğrencilerin % 38,1'i düşük VYY sahipken, öğrencilerin %73.2'si normal VSY sahip olan olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin % 75,1'inin yağdan gelen enerji değerinin alınan referans değerlere göre olması gerekenden fazla olduğu ve % 65,2'sinin karbonhidrattan gelen enerji değerinin olması gerekenden az olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin günlük enerji alımı ile günlük enerji harcanması arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır(r= 0.10; p =0,07; p > 0,05).Bu dönemde kazanılan beslenme alışkanlıkları yetişkin döneme yansıyacağından, okul çağı çocukların beslenme durumları değerlendirilmeli, çocuklara yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted,in a public school students whose age are between 12 and 15 at the Esenler district of İstanbul province . To indicate the personal informations about students and their demographic characteristics, food consumption, preferences and their relationship between BKI obtained by a questionnaire , 1-day food consumption questionnaire has been done.Also body fat and liquid measures have been measured by Tanita BC 420 S Body Analysis equipmant. Frequency of the data has been acquired and Pearson correlation analysis has been applied for the data that required by utilizing SPSS 15.0 and BeBis programs.In the study, 97 boys and 168 girls a total of 265 students participated. 40% of the students are 14 years old,% 33.6 of the students are 13 years old. Their age average is 13.51. Surveyed the average weight of girls 47.32 ± 10.39 kg, while the boys 48.71 ± 11.45 kg and the average length of 155.85 ± 6.30 cm of the girls, while the boys? were found to be 158.15 ± 9.22 cm. %54.3 of Students? mean BMI are in normal circumstances. Girls? BMI are 19.50± 3.48 and boys? are 19.21 ± 3.41. It?s been understood that %51.3 of students have three branches in a day. While %38.1 of students have low body fat index, %73.2 of students have normal liquid rate. The fat index of %75.1 of students have normal energy rates according to the referances and %65.2 of whose energy rates obtained from carbonhydrate are lower. There is no significiant difference between energies taken and spending by sutdents(r= 0.10; p =0,07; p > 0,05).The nutritional status of children of school age should be assessed, adequate and balanced nutrition for children should be winning habit because of eating habits that earned in this period will reflect the adulthood.