ÖSS sınavına giren öğrencilerin sınav kaygısı ve algıladıkları sosyal destek düzeylerinin karşılaştırılması
Relationship between the social support the students who prepare for the university entrance exam have got and text anxiety
- Tez No: 279614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerin algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile sınav kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayıca bu öğrencilerin ailelerinden algıladıkları sosyal destek, arkadaşlarından algıladıkları sosyal destek ve öğretmenlerinden algıladığı sosyal destek düzeylerinin sınav kaygısı üzerinde ne derece etkili olduğunu karşılaştırabilmektir.Bu araştırmada var olan durumu betimlemek amacıyla tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu Ankara ilinin Keçiören ve Yenimahalle ilçelerindeki hafta içi ve hafta sonu kurs dönemine devam eden 153 kız ve 142 erkek olmak üzere toplam 295 öğrenciden oluşmuştur.Bu araştırmada verileri toplamak için sınav kaygısı ölçeği (Öner, 1986) ve Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Yıldırım, 1997), kullanılmıştır. Öğrencilerin bazı kişisel bilgilerini öğrenebilmek amacıyla kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırma verileri t- testi ve iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) tekniği kullanılarak çözümlenmiştir.Bu araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:Öğrencilerin aileden ve arkadaştan algıladıkları sosyal destek düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma yoktur. Fakat öğretmenlerinden algıladıkları sosyal destek arttıkça sınav kaygısı azalmaktadır.Kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha fazla sınav kaygısı yaşamaktadır. Kızların sınav kaygısında anlamlı bir farklaşma vardır.Sınava birden fazla kez giren öğrencilerin ilk defa sınava giren öğrenciler göre daha fazla sınav kaygısı yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu durum davranışçı yaklaşımın görüşünü desteklemektedir.Öğrencilerin aileden algıladıkları sosyal destek düzeyleri anne veya babasının üniversite eğitimi almış olan ailelerde eğitim düzeyi ilköğretim ve ortaöğretim olan ailelere göre anlamlı bir farklaşma belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to study the relationship between the social support the students who prepare for the university entrance exam have got and text anxiety. Also another aim is to compare how efficient is the level of the social support the student perceive from their families, friends and teachers.In this research to describe the present situation, scanning model is used. The research group consist of 153 girls and 142 boys in total 295 student who attend the week and the weekend private courses in Keçiören and Yenimahalle districts of Ankara province.To collect the data in this research, text anxiety scale (öner,1986) and perceived social support scale (Yıldırım, 1997) have been used. To learn same of the personal information of students, personal information forms have been used. Research data has been analyzed using t test. Pearson moments correlation coeffience technique and two factored variant analysis (ANOVA) techniques.In this research, the following result have been found:There is no meaningful differention between the social support students have perceived from their families and their friends. But as the students perceive increase in the social support from their teachers, their text anxiety reduces.Girls have experienced more text anxiety than the boys. There is a meaning differantion in girls text anxiety.It has been observed that students who have done the exams more than once experience less text anxiety than the students who have done once. This situation supported the idea of behaviorist approach.There is a meaningful differention in the social support the students have perceived between those whose parents are university graduates and those whose parents are graduates of primary and secondary schools.