Kariyer engelleri ve cam tavan: Ankara'da faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
Career obstacles and glass ceiling: An application of 4 and 5 star hotels
- Tez No: 279643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Geçmişten günümüze kadar, pek çok toplumda kadınların işgücüne katılımı, gelişmişlik seviyesinin ve sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir unsuru olarak kabul edilmiş ancak, kadınların işgücüne katılım oranları oldukça düşük kalmıştır. Eğitimin her kademesinde kadınlar için bir eşitsizlik söz konusu olsa da, kadınların eğitim düzeyi arttıkça, işgücüne katılım oranları da önemli ölçüde artmış, fakat bu sayı halen yeterli seviyeye ulaşamamıştır (Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü [KSGM], 2010).Çalışma yaşamına giren kadınlar, her ne kadar kariyer yapmak isteseler de çeşitli engeller (cam tavan) ile karşılaşılabilmektedirler. Böylelikle çalışma yaşamları ya kısa bir süre sonra sona ermekte ya da kariyer basamaklarında yükselme doğrultusunda tüm potansiyellerini ortaya koyamamaktadırlar. Bu durumun temel nedeninin ev ve iş yaşamı arasında denge sağlamada yaşadıkları sorunlar olduğu düşünülse de; buna ilave olarak negatif düşünce, alışkanlıklar ve duygulardan da kaynaklandığından söz edilebilir. Ayrıca kişisel farkındalık, karar alma becerisi, motivasyon, dış baskılar, aile ve arkadaşların etkisi ya da psikolojik ve öğrenilen engeller de bu çerçevede sayılabilir.Bu araştırma ile özellikle turizm sektöründe kadınların karşılaştıkları engeller ve kadınların yönetim kademelerinde yeterince yer alamamalarının nedenleri tespit edilerek, kariyer engellerinin hangi nedenlerden kaynaklanabildiği ve sektörel açıdan çalışanların iş ve sosyal hayatlarında yapılabilecek düzenlemeler konusunda fikirler ve çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has long been accepted that the participation of women in the labour force is a substantial element of the level of development and sustainable development in almost all societies. However the rate of women participation in the labour force has always been considered low. It is evident that women experience inequality at all levels of education, although the better educated women, the more they participate in the labour force. Having said this, the attained figures have failed to reach a sufficient level (KSGM, 2010). Thus, their business lives end within a short period of time, or they fail to present their capabilities on the way to promotion in their careers (glass ceiling). Although the basic reason for this is considered to be the problems they may encounter in the arrangements between household and business lives, it is a negative approach, habit and emotion that are the actually essential reasons for this case. In addition, personal awareness, decision-making capability, motivation, external forces, and family along with the effects of friends, and psychological or acquired obstructions can also be classified within this context. This study attempts to produce solutions and comments on the reasons of the career wise obstacles, and the arrangements to be made in the business and social lives of the employees. This has been done by fully determining the grounds for the obstruction women face within the tourism sector and their failure to be represented at management cadres.