İlköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretmen kılavuz kitabının öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
The evaluation of teachers? guide book of primary school 4th and 5th grades social studies in the direction of teacher opinions
- Tez No: 279644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 4. ve 5.sınıf öğretmenlerinin Sosyal Bilgiler dersi öğretmen kılavuz kitabına ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Tarama modelinin kullanıldığı betimsel yapıdaki bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 39 maddelik ?Sosyal Bilgiler 4.ve 5. Sınıf Öğretmen Kılavuz Kitabı Değerlendirme Anketi? adlı bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Uygulanan anket, öğretmen kılavuz kitabı ile ilgili soruların bulunduğu dört bölümden oluşmaktadır.Araştırma evrenini, 2008?2009 eğitim öğretim yılı içersinde, Kahramanmaraş ili Afşin ilçesindeki ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem olarak Kahramanmaraş ili Afşin ilçesinde görev yapan 347 sınıf öğretmeninden amaçlı örneklem tekniği ile seçilen 4. ve 5. sınıflarda görev yapan 104 sınıf öğretmeninden anketlere cevap veren 96 sınıf öğretmeni çalışmaya katılmıştır.Araştırmada toplanan verilerin istatistiksel çözümleri için SPSS 15 paket programından (Statistical Packet for Social Sciences) yararlanılmıştır. Verilerin analizinde İki Değişken için Kay-Kare Testi (Chi Square Test-x2) kullanılmıştır. Çapraz tablolara dayalı yorumlarda frekans ve yüzde değerlerinden yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda Sosyal Bilgiler 4.- 5. sınıf öğretmen kılavuz kitabında 1) Etkinliklerin tasarlanması ve kullanılışlığı 2) Yöntem ve tekniklerin kullanımı 3) İfadelerin anlaşılırlığı ve görsel-fiziksel düzeni ile ilgili olarak eksiklerin bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmen görüşlerinin cinsiyet, mesleki kıdem, mezun olunan alan ve eğitim durumuna göre değişmediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of primary school 4th and 5th grades social studies teachers about social studies guidebook. In this research, which is in a descriptive structure and in which scanning model was applied, ?the survey of evaluation of Social Studies 4th and 5th grades Teachers? guidebook,? which includes 39 articles and which is developed by the researcher was used as a data gathering tool. The survey consists of four sections containing questions about teachers? guidebook.The population of the research is comprised by the classroom teachers who were in charge in the province of Kahramanmaraş, Afşin district in the academic year of 2008-2009. 96 classroom teachers among 104 of them, in charge of 4th and 5th grades, who answered the questions in the survey and who were chosen, using purposeful sampling technic, among the 347 teachers in charge in Kahramanmaraş, Afşin, participated in the study.SPSS 15 (Statistical Packet for Social studies) was availed for the statistical analysis of the data gathered in the research. Chi Square Test-x2 was used for two variables in the analysis of the data. The interpretations were made on the crosstabs as frequency and percent.In the consequence of the research, the following deficiencies were determined in 4th and 5th grades Social Studies Teachers? guidebook: 1) The planning and practicability of the activities. 2) Using of methods and technics. 3) Comprehensibility of statements and their visual and physical conditions. Moreover; such results as teacher opinions do not differ according to their genders, seniorities, fields and educational status were found in the research.