İlköğretim 1. kademede görev yapan sınıf öğretmenlerinin kılavuz kitabı kullanmaya ilişkin tutumları (Kırıkkale il örneği)
The attidues of first level classroom teachers' on using teachers guide book (Kırıkkale sample)
- Tez No: 279663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmada , Kırıkkale il merkezindeki resmî ilköğretim okullarında görev yapan ,kadrolu 1. kademe sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre, öğretmen kılavuz kitabı kullanımına ilişkin sınıf öğretmeni tutumları araştırılmaya çalışılmıştır.Çalışmada veri toplama aracı olarak, sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda bir tutum ölçeği geliştirilmiş, gerekli uzman görüşleri alınarak geçerlik-güvenirlik analizleri yapılmış ve araştırmacı tarafından uygulanmıştır.Elde edilen verilerin çözümlenmesi için SPSS 16 For Windows programından faydalanılmış,veri girişleri araştırmacı tarafından yapılmış,çözümleme kısmında ise uzman görüşlerinden faydalanılarak gerekli düzeltmeler yapılmıştır.Çalışmanın evrenini Kırıkkale il merkezindeki resmî ilköğretim okullarında kadrolu olarak çalışan 1000 sınıf öğretmeni; örneklemini ise bu okullarda kadrolu olarak çalışan ve çalışmamıza gönüllü olarak katılan 400 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Anketlerin geri dönmesinde ve bazı anketlerin cevaplanmasındaki sıkıntılar nedeniyle, veri analizi işlemlerine 250 adet anket alınmıştır.Öğretmenlerin genel tutum puan ortalamaları incelendiğinde aritmetik ortalamalarının =86,41 olduğu görülmektedir. 5 seçenekli cevap kategorisi; ?olumlu(91,81 puan ve üstü), kararsız (70,21-91,80), olumsuz (70,20 puan ve altı)? şeklinde sınıflandırıldığında , öğretmenlerin tutumlarına ilişkin puan ortalamasının ?kararsız? bir tutum yapısını yansıttığı gözlenmiştir. Çalışmaya katılan 250 öğretmenin 97'sinin (% 38,80) tutum puan ortalaması 91,81 ile 135,00 arasında değişmektedir. Ulaşılan bu değer, öğretmenlerin kılavuz kitap kullanımına yönelik kararsız bir tutuma sahip olduklarını göstermektedir.Öğretmenlerin ölçeğin ?benimseme? alt boyutuna yönelik toplam tutum puanları ortalamasının =39,69 olduğu gözlenmektedir. 5 seçenekli cevap kategorisi; ?olumlu(40,81 puan ve üstü), kararsız (31,21-40,80), olumsuz (31,20 puan ve altı)? şeklinde sınıflandırıldığında öğretmenlerin tutumlarına ilişkin puan ortalamasının ?kararsız? bir tutum yapısını yansıttığı gözlenmektedir. Araştırmaya katılan 250 öğretmenin 119'unun (% 47,60) tutum puan ortalaması 40,81 ile 60.00 arasında yer almaktadır. Ulaşılan bu değer öğretmenlerin kılavuz kitap kullanımına yönelik ölçeğin ?benimseme? alt boyutu bağlamında kararsız bir tutuma sahip olduklarını göstermektedir.Öğretmenlerin ölçeğin ?Değer verme? alt boyutuna yönelik toplam tutum puanları ortalamasının =21,38 olduğu gözlenmektedir. 5 seçenekli cevap kategorisi; ?olumlu(20,41 puan ve üstü), kararsız (15,61-20,40), olumsuz (15,60 puan ve altı)? şeklinde sınıflandırıldığında öğretmenlerin tutumlarına ilişkin puan ortalamasının ?olumlu? bir tutum yapısını yansıttığı gözlenmektedir. Araştırmaya katılan 250 öğretmenin 161'inin (% 64,40) tutum puan ortalaması 20,41 ile 30.00 arasında yer almaktadır. Ulaşılan bu değer öğretmenlerin kılavuz kitap kullanımına yönelik ölçeğin ?değer verme? alt boyutu bağlamında olumlu bir tutuma sahip olduklarını göstermektedir. Başka bir deyişle öğretmenlerin,kılavuz kitabı kullanma yaklaşımını değerli buldukları söylenebilir.Sonuç olarak; öğretmen kılavuz kitabı kullanımının sınıf öğretmenleri tarafından henüz benimsenmediği (Bu konuda kararsız kalındığı), ancak ?değer verme? alt boyutunda güçlü tutumları olduğu söylenebilir. Bu verilerde,kılavuz kitapların ?plânlama? aşamasında öğretmenlere sağladığı büyük kolaylıkların,içerik olarak sahip olduğu yoğunluğun ve pratikliğin etkisi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this study, according to the opinions of classroom teachers who work in public schools in Kirikkale province, the attitudes of the classroom teachers in using teacher's guide book were investigated.İn this study as a means of data collection, with the direction of classroom teachers, an attitude scale has been developed, the necessary expert opinion has been received and the validity-reliability analysis was performed by researchers.For the the analysis of the data obtained was used the SPSS 16 For Windows program,the data entries has been made by the researcher,and the analysis portion of the necessary corrections were made by making use of expert opinion.The populainot of the study is consisted by 1000 classroom teachers who work as a regular in Kırıkkale city center and the sample of the study is consisted by 400 classroom teachers who is a voluntary in our study . The return of the survey questionnaire and the answers to some problems because, 250 questionnaires were included in the data analysis process.The mean scores of the general attitude of teachers is examined, the arithmetic average is 86.41. Five-choice response categories: