Sosyal bilgiler dersi bilim, teknoloji ve toplum öğrenme alanının aktif öğrenme yöntemleri ile işlenmesinin öğrencinin akademik başarısına etkisi
The effect of studying science, technology and the field of society learning in social studies lesson with the active learning methods on the academic successes of the students
- Tez No: 279672
 - Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
 - Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6.sınıf sosyal bilgiler dersinde ?Elektronik Yüzyıl? ünitesinin geleneksel yöntemle işlenişiyle, aktif öğretim yöntemlerinden hazırlanan bir programa göre işlenişi arasında, öğrencilerin akademik başarılarını etkileme ve bilgilerin kalıcılığını sağlama bakımından anlamlı bir fark olup olmadığını saptanmaya çalışılmıştır.Ön test-son test-kalıcılık testi karşılaştırmalı deneysel yöntemin uygulandığı araştırma, 2008?2009 eğitim ? öğretim yılı bahar döneminde Ankara ili, Yenimahalle ilçesinde yürütülmüştür. Yenimahalle ilçesindeki Emniyetçiler İlköğretim Okulu 6/A sınıfı deney grubu, 6/B sınıfı ise kontrol grubu olarak yansız seçim yoluyla atanmıştır.Araştırmacı tarafından aktif öğretim yöntemlerinden hazırlanan bir program deney grubuna ?Elektronik Yüzyıl? ünitesi çerçevesinde uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise aynı konu sınıf ortamında geleneksel öğretim yöntemiyle işlenmiştir. Uygulamaya başlanmadan önce grupların akademik seviyelerini karşılaştırmak için ön test uygulaması yapılmıştır. Ön test sonuçlarına göre her iki grubun bir birleri arasında akademik başarı testi sonuçlarına göre anlamlı bir fark olmadığı, yani grupların bir birine denk olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Daha sonra deney grubunda aktif öğretim yöntemlerinden hazırlanan programa göre, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemine göre ders işlenmiştir. Konun bitirilmesinden sonra son testler, bundan 14 hafta sonra da her iki gruba kalıcılık testi uygulanmıştır.Uygulamalar sonucunda elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Deney grubunun ön test puan ortalaması =4,32 iken, son test puan ortalaması ise =22,27'dir. Bu sonuca bağlı olarak aktif öğrenme yöntemlerine hazırlanan programın öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı görülmüştür.Genel olarak araştırma sonucunda, öğrencilerin akademik başarılarını ve öğrenilenlerin kalıcılığını sağlama açısından, daha çok aktif öğrenme yöntemlerinin, öğrenci merkezli öğretimi temel alan öğretim yöntemlerinin, geleneksel öğretim yöntemine oranla daha başarılı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to determine whether there was a significant difference between discussing the unity entitled ?Electronic Century? with the conventional method and discussing it with the program which was prepared with the active teaching methods in terms of the students? academic successes and the retention of the knowledge.The research, in which the pre-test- and post-test-retention test, comparative experimental method was applied, was conducted in Yeni Mahalle District of Ankara in the spring term of 2008-2009 educational years. The 6/A class of Emniyetçiler Primary School in Yeni Mahalle was appointed as experimental group and the 6/B class was appointed as control group by the means of the unbiased choice. The program which was prepared by the researcher with the active teaching methods was applied to the experimental group within the frame of the unity entitled ?Electronic Century?. The same topic was discussed in the control group with the conventional method. Pre-test was applied to the students in order to compare the academic levels of the groups before the application. According to the results of the pre-test, it was determined that there was no significant difference between the academic success tests of two groups and that the groups were equivalent to each other. Then, the unity was treated in the experimental group with the program which was prepared with the active teaching methods and it was treated in the control group with the conventional method. After finishing the topics, the post-tests were applied and fourteen weeks after this the retention test was applied to both groups.The data that was acquired in the result of the applications was analyzed with the SPSS program. The average pre-test score of the experimental group was =4,32 while the average post-test score of it was =22,27. From these results, it was determined that the program which was prepared with the active teaching methods increased the academic successes of the students.Generally, it was understood at the end of the research that more active learning methods and student-centered teaching methods were more successful than the conventional teaching methods in terms of the students? academic successes and the retention of the knowledge.