Ortopedik engellilere eğitim veren kurumlardaki engelli bireylere beceri kazandırmada karşılaşılan sorunların incelenmesi
Examınıng the problems encountered whıle helpıng the orthopedically ındıvıduals in skıll traınıngprocessed ın ınstıtutıons that provıde traınıng to orthopedically handıcapped people
  1. Tez No: 279674
  2. Yazar: SEÇİL YORULMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZDER, YRD. DOÇ. DR. MELEK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın evrenini Ankaradaki ortopedik engelli bireyler ve bu bireylere eğitim veren öğretmenler oluşturmaktadır. Ankara ilinde bulunan ortopedik engelli bireylere eğitim veren üç kurum seçilmiş, bu kurumlarda çalışan öğremenler, usta öğreticiler ile bu kurumlarda eğitim alan öğrenciler ve kursiyerler örneklem olarak alınmıştır. Araştırmada 250 öğrenci ve 25 öğremene anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda ortopedik engelli öğrencilerin beceri kazanırken, engel durumundan kaynaklanan güçlükler ve beceri eğitimi ortamından kaynaklanan güçlükler yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The universe og the study is people with orthopedic disabilities in Ankara and teachers offering education to them. Three institutions providing education to orthopedically handicapped persons in Ankara were chosen and the teachers and qualified instructors in these institutions and the students and trainees receiving education in these institutions werw sampled. In th study, 250 students and 25 teachers were surveyed. The findings obtained from the study show that during the process of gaining skill the disabled students encounter difficulties arising from the disability and skill training environment.