Yüksek öğretimde web tabanlı eğitim uygulamaları ve işletme eğitimi alanına yönelik bir uygulama çalışması
An application work related to web based education applications and managements education in higher education
  1. Tez No: 279687
  2. Yazar: ENVER BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Internet'in yaygın kullanımı ve hızlı gelişimine paralel olarak uzaktan eğitim uygulamalarında da hızlı bir şekilde internet ortamına geçildiği görülmektedir. Uzmanlar, uzaktan eğitimi, özellikle geleneksel eğitim yoluyla aşılamayan sorunlara bir çözüm alternatifi olarak görmeye başlamışlardır.Asenkron uzaktan eğitim yöntemi, daha düşük maliyet, kolay yayımlanabilir ve kolay ulaşılabilir olması bakımından, daha çok tercih edilmektedir. Internet üzerinden asenkron uzaktan eğitim de çoğunlukla web tabanlı uzaktan eğitim biçiminde oluşturulmaktadır. Web tasarım araçları günden güne gelişmekte ve tasarımcıların kolayca kullanabileceği duruma gelmektedir. Fakat, web tabanlı uzaktan eğitim şeklinde verilecek dersin içeriğinin tasarlanmasında çok önemli ve vazgeçilmez bir yer tutan eğitsel yön ayrı bir uzmanlık konusudurBu çalışmada, öncelikle uzaktan eğitim ile ilgili gerekli kavramsal çerçeve ele alınmış, Dünyada ve Türkiye'deki uzaktan eğitim çalışmaları incelenmiştir. Proje kapsamında, yükseköğretim kurumlarında, işletme branşına yönelik eğitim veren fakülte ya da bölümlerde okutulan ?Ekonomi? dersinin uygulaması, web tabanlı olarak tasarlanmış, söz konusu dersi hazırlamada gerekli altyapının neler olması gerektiği, tasarımda dikkat edilmesi gereken unsurlar ele alınmıştır.Anahtar Kelimeler; Eğitim, Uzaktan Eğitim, İşletme Eğitimi
Özet (Çeviri)
It can be seen that with the wide range usage and development of internet, distance educational applications are transferred to internet environment rapidly. For the specialist distance education will be a solution for the problems, which have no solution in traditional education.Asynchronous distance education Method is more desirable than traditional education method because of its low price, easy communication and easy publication. Web design tools are improving day by day and becoming handy for designers. But educational direction, that takes an important place in the design of the content of the lectures of the web based remote education, is another specialty. Because of this, it's not possible for an ordinary web designer.Initially in this study conceptual framework of the distance learning is handled and all of the studies about the distance learning in the world and in Turkey is examined. Within this project ?Economy? distance education module, given in Business Management Departments of the universities developed as a web based. Associated with this course all of the necessary requirements of the medium and the artifacts are examined.Keywords; Education, Distance Edication, Business Edication.