Görsel iletişimde üç boyut algısı; hologram tekniği ve bu teknolojinin eğitim ortamına aktarılması
3-d perception in visual communication; hologram technique and adapting this technique into educational environment
- Tez No: 279692
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PARLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Araştırmada hologram teknolojisinin eğitim ortamına aktarılmasının faydaları ortaya konmuştur. Bu amaçla bu araştırmada hologram teknolojisi temel sanat eğitimi dersi perspektif ünitesinde ders materyali olarak kullanılmıştır. Hologram teknolojisinin ders materyali olarak kullanılması ve öğrencilerin dersi öğrenmeye etkisini araştıran bir araştırma bulunmamaktadır.Bu araştırmada amaca yönelik ders materyali olarak hazırlanan hologram, temel sanat eğitimi dersini alan onuncu sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Ders materyali olarak kullanılan hologram örneklerin onuncu sınıf öğrencilerinin öğrenmesine etkisini bulgulamak amacıyla bilgi testi hazırlanmıştır.Temel sanat eğitimi dersi, perspektif ünitesi onuncu sınıf öğrencilerine ön test ve son test uygulanmış, sonuçları ise SPSS istatistik programı kullanılarak grafiklerle anlatılmıştır. Ön test başarı puanları ile son test başarı puanları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı bağımlı örneklemler için t-testi ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin hologram tekniği ve hologramın ders materyali olarak kullanılmasıyla ilgi görüşleri de alınmıştır.Araştırma sonucunda, deney gruplarının başarı puanlarının birbirinden anlamlı derecede daha yüksek olmadığı bulgulanmıştır. Öğretmen ve öğrenci görüşmelerinde hologram teknolojisinin eğitim sürecine olumlu katkılar sağlayacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the advantages of adapting the hologram technologies into education environment will be revealed. In line with this objective the hologram technology has been used as a course material in perspective unit of basic art education course. No such research on `using the hologram technologies as a course material and its effect on learning? is available.In this research the hologram customized as a course material has been put into practice in basic art education course for tenth grade students. An information test has been prepared in order to discover the effect of hologram samples in learning abilities of tenth grades.A pretest and posttest has been implemented to tenth grades in Basic Art Education course perspective unit and the results have been explained in graphics by using SPSS program (Statistical Package for the Social Sciences). Pretest success grades and posttest success grades have been analyzed with t-test for dependent samples to find out whether there is a significant difference in between. Student?s and teacher?s opinions on hologram technique and its usage as a course material have also been received.In consequence of the research, it is discovered that the success grades of experimental groups are not significantly different/higher than each other. It is confirmed in the teacher-student discussions that the hologram technology will make favorable contributions to education process.