Kanun metotlarının sağ ve sol el teknikleri açısından incelenmesi ve bu tekniklerin kanun eğitimine yönelik olarak örnek eserler üzerinde gösterilmesi
Examination of the kanun methods in terms of right and left hand techniques and display of these techniques on sample works for kanun education
- Tez No: 279693
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN YAHYA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada kanun metotları sağ ve sol el teknikleri açısından incelenmiştir. Günümüze kadar yazılan ve yayınlanan tüm kanun metotların bu araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanması belgesel tarama yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı çeşitli icra tekniklerinde farklılıklar göstererek, tartım, hız, usûl gibi konulardan değişik şekillerde etkilenen sağ ve sol el tekniklerini benzerlik ve farklılıklarıyla birlikte doğru ve anlaşılır biçimde açıklayabilecek kurallar bütününe ulaşılarak, kanun eğitimine katkıda bulunmaktır. İncelenen tüm kanun metotlarında kullanılan farklı sağ ve sol teknikleri açıklanmış ve örnek eserler üzerinde gösterilmiştir. İnceleme sonucunda kanun metotlarında sağ ve sol el tekniklerine yönelik üç ayrı yaklaşım belirlenmiştir. Ayrıca bu metotlar kanun icrasında sağ ve sol el teknikleri ile ilişkili olan konuları aktarmaları bakımından karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda kanun metotlarını kullanan ve kanun eğitimine yönelik eğitim materyali hazırlama amacını taşımakta olan kişiler için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, kanun methods have been examined in terms of right and left hand techniques. This study contains all of the kanun methods which were published until present day. General survey method has been chosen as the method of this study. Information was gathered through the usage of resource screening. The purpose of this paper is to contribute to kanun education by defining the right and left hand techniques affected by notation, speed, rhythm and different playing styles with their differences and similarities. Different right and left hand techniques seen in kanun methods have been explained and shown on the notation of the presented sample musical works. In conclusion, three different approaches have been found in kanun methods in terms of right and left hand techniques. Also in this study, kanun methods were compared and evaluated according to their subjective contents about right and left hand techniques in kanun playing. According to all work done, suggestions have been made for educators and trainees who will use these methods for kanun playing. In addition players who have the thought to prepare new educational material can make good use of this scientific work.