İşbirlikli öğrenme yöntemine dayalı proje destekli etkinliklerin öğrencilerin fizik dersine yönelik tutum ve başarılarına etkisi
The effect of project based activities with cooperative lerarning method on the attitudes and achievement of students in physics course
  1. Tez No: 279708
  2. Yazar: CANEL EKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, işbirlikli öğrenme yöntemine dayalı proje destekli etkinliklerin öğrencilerin fizik dersine yönelik tutum ve başarılarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kontrol gruplu ön test ve son test modeline uygun deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2009-2010 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde; Ankara ilinde eğitim veren özel bir ortaöğretim kurumunda 10.sınıf fen alanında okuyan 63 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın evreni ise Ankara'da bulunan ortaöğretim okullarında fen alanında öğrenim gören öğrencilerdir. Bir deney ve iki kontrol grubu oluşturulmuştur. Sınıflardan rastgele yolla, 10A sınıfı deney grubu, 10B ve 10C sınıfları kontrol grubu olarak belirlenmiştir.Araştırmada işbirlikli öğrenme yöntemine dayalı proje destekli etkinlerle öğretim yöntemi ve geleneksel öğretim yöntemi olmak üzere iki farklı öğretim yöntemi kullanılmıştır Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere fizik dersi başarı testi ve fizik dersine yönelik tutum ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğrenciler elektrik ünitesi ile ilgili proje konuları ile çalışmalarını gerçekleştirmiştir.Araştırmadan elde edilen verilen SPSS 17 istatistik programında analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; işbirlikli öğrenme yöntemine dayalı proje destekli etkinliklerin, geleneksel öğretim yöntemine göre öğrencilerinin fizik dersine yönelik tutum ve başarılarını arttırmada daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has investigated the effect of project based activities with cooperative learning method on the attitudes and achievements of students attending physics course. In this research, pre-test/post-test control group design was used as an experimental design. In 2009-2010 first semester 63 science students were chosen as sample of the research. Whole science students at high school level in Ankara constituted the universe of the study. The first group was the experimental group while the other two groups were control groups. One of three classes, 10 A, was randomly assigned as experimental group while the other two, 10 B and 10 C, were randomly assigned as control groups.In this study two types of teaching method were used. These are project based activities with cooperative learning method and traditional method. The achievement test and the attitude scale for physics course were administered to students before and after two teaching methods. The students carried out activities with project subjects related to the electric unit.The study data was analyzed by SPSS 17 statistical program. The results showed that project based activities with cooperative learning method were more effective in increasing students? attitudes and achievements compared to traditional methods.