Yeni fizik öğretim programına göre yazılmış 9. sınıf fizik ders kitabının beceri kazanımlarını kazandırmasına ait öğretmen görüşleri
The views of teachers? for the book of physics of 9th class written according to new curriculum
  1. Tez No: 279711
  2. Yazar: BİLAL TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma yeni müfredata göre yazılmış 9. sınıf fizik kitabının beceri kazanımları açısından öğretmen görüşlerini incelemektedir. Araştırmada 2009 -2010 eğitim öğretim yılı Ankara ilinde bulunan yedi okul, Erzurum, Bingöl, Yozgat ve Burdur illerinde birer okul olmak üzere toplam 11 okulda görev yapan 27 öğretmenin görüşlerine başvurulmuştur. Çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Fizik dersi öğretim programı orta öğretim 9. sınıf Fizik Dersi öğretim programında yer alan ünitelere göre dağıtılmış beceri kazanımları kullanılarak oluşturulan anket kullanılmıştır. Öğretmenlerin bu ankette sorulan her bir soruya hangi oranda katılıp katılmadıkları saptanmıştır.Yapılan araştırmalar sonucunda yeni müfredata göre yazılmış 9. sınıf fizik kitabının kazandırmak istediği beceri kazanımlarını (anketi uygulayan öğretmenlere göre) genel itibariyle kazandırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been analyzing the views of teachers? in terms of skill acquisition of the book of physics of 9th Class written according to new curriculum. In this study the views of 27 teachers who are serving totally in 11 schools, seven of them in Ankara, one in Erzurum, Bingöl, Yozgat and Burdur provinces each, in education term of 2009-2010. In this study, the survey which was formed according to skill acquisitions distributed to units which are figured in education program of Physics of 9th Class in secondary education of Ministry of National Education Head Council of Education and Morality are used. It is determined that to what extend the teachers agree the questions addressed in this survey.In conclusion of the research, it is assessed that the book of physics of 9th Class, written in accordance of new curriculum, is leading to acquisition of skills in appropriate level (according to the survey applies to teachers).