Ortaöğretim 11.sınıf öğrencilerinin tarih dersine yönelik tutumları ile vatanseverlik tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of the relationships between attitudes of the 11th grade students towards history lesson and their patriotic attitudes
- Tez No: 279713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim 11.sınıf öğrencilerinin tarih dersine yönelik tutumları ile tutucu ve yapıcı vatanseverlik tutumları arasındaki ilişkileri incelemektir.Araştırma örneklemi, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Ankara-Kazan ilçesinde bulunan 5 ortaöğretim okulu arasından tesadüfi (random) yöntem ile seçilen 3 ortaöğretim okulunun 11. sınıf öğrenime devam eden, 131'i kız ve 109'ü erkek toplam 240 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak Tarih Dersi Tutum Ölçeği ve Yurtseverlik Tutum Ölçeği Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise, Pearson, Kendall's tau-b korelasyon katsayısı, t-testi, Mann Whitney U, Kruskall Wallis testleri ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi tüm analizler için.05 olarak alınmıştır.Araştırma bulguları öğrencilerin tarih dersine yönelik tutumlarıyla yapıcı vatanseverlik tutumları arasında orta düzeyde anlamlı, tutucu vatanseverlik tutumlarıyla da düşük düzeyde anlamlı korelasyona sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin vatanseverlik tutum düzeylerine gelince, öğrencilerin yüksek düzeyde yapıcı vatansever tutumlara, orta düzeyde tutucu vatansever tutumlara sahip olduğu anlaşılmıştır. Öte yandan ne yapıcı ne de tutucu vatanseverlik tutumlarında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Fakat okul türüne göre öğrencilerin yapıcı vatanseverlik tutumlarında anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmiştir.Uygulamaya katılan öğrencilerin tarih dersine yönelik tutumları incelendiğinde ise öğrencilerin tarih dersine yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olumlu olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Cinsiyet açısından bakıldığında, erkek öğrencilerin tarih dersine yönelik tutumlarının kız öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek (olumlu) olduğu bulgusuna erişilmiştir. Lakin öğrencilerin tarih dersine yönelik tutumları öğrenim gördükleri alan türüne göre farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate relationships between attitudes of the 11th grade students towards history lesson and their patriotic attitudes.Sample of the study was chosen randomly from the pool of 3 secondary schools in Kazan district of Ankara province as 3 schools in the academic year of 2009-2010. Totally 240 students, 131 female and 109 male from 11th grades of these 3 schools participated to the studyIn order to gather data, Attitude Toward History Lesson Scale and Patriotic Attitudes Scale were used as measurement instruments. For the analysis of the data, Pearson, Kendall?s tau-b correlation coefficient, t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis and one-way ANOVA was used. Significance level is .05 for all the analyses.Findings of the study show that there are medium level positive and significant correlation between students? attitudes toward history lesson and their constructive patriotic attitudes. Besides low level positive and significant correlation was detected between students? attitudes toward history lesson and their blind patriotic attitudes.As to students? blind and constructive patriotic attitudes, the results revealed that the students in this study group have high level constructive and medium level blind patriotic attitudes. On the other hand gender differences were found in terms of neither constructive patriotic attitudes nor blind patriotic attitudes. However according to school type variable, there is a significant difference among students? constructive patriotic attitudes.When the students?attitudes toward history in this study group is taken into consideration, They have high level positive attitude toward history. In terms of gender, it has been seen that male students? attitudes significantly higher positive than female students toward history lesson. But it has not been seen that the students? attitudes towards history significantly differentiated in terms of chosen study field (Literature-Mathematics, Social Science and Science)