Klasik Türk müziğinde başlangıç keman öğretimine yönelik kazanımlar ve uygulamadaki görünümü
The acqusition and practice of classical Turkish music in the begining violin teaching
- Tez No: 279714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, Klasik Türk müziğinde başlangıç keman öğretimine yönelik örnek kazanımlar belirlemek ve belirlenen kazanımların uygulamadaki görünümünü tespit ederek değerlendirilmesine yöneliktir.Araştırmada; ülkemizde henüz belirli bir sistem ve birlik içerisinde yürütülmeyen Klasik Türk müziği keman öğretimine ilişkin olarak; özengen çalgı eğitimi düzeyinde alternatif kazanımlar tespit ederek, örneklem grubu olarak seçilen grup üzerinde ders işleniş sürecine ilişkin örneklemeler vasıtasıyla buselik, kürdi, hicaz, nihavend ve rast makamları üzerindeki performansa yönelik etkilerinin araştırması amaçlanmıştır.Araştırma, kısmen uygulamalı, kısmen de durum tespitine dayalı genel tarama modelinde betimsel bir çalışma olup; nitel verilerin elde edilmesinde kaynak tarama, nicel verilerin elde edilmesinde ise örneklem grubunda yer alan öğrencilere uygulanan performans testi kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda; örnek ders işleniş sürecine ilişkin olarak uygulamada kullanılan etütlere dair müzikal bütünlük performans düzeyleri, ağırlıklı olarak buselik makamında %60 kısmen, kürdi makamında %46,66 büyük ölçüde, hicaz makamında %53,33 kısmen, nihavend makamında %66,66 kısmen, rast makamında %53,33 çok az düzeylerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is about to determine sample acqusition for begining violin teachingand to evaluate this definite acquisition during the practice of that process. ClassicalTurkish Music violin teaching isn?t carried out systematically and in a united way in ourcountry yet. In this research, it is aimed to fix an alternative acqusition in the level ofamateur instrument education. Also, by the means of sampling it?s aimed to search theeffects of buselik, kürdi, hicaz, nihavend, rast performances on the students that werechosen as the sample group. Research is partly practical and also based on fixing ofstate. It?s a descriptive study and to get the qualitative data resource scanning was used.To get the quantitive data the performance test which was practised on sample groupwas used. In conclusion of this study , the musical unity performance levels that belongto preliminary studies that has been used during the sample music class practice processare determined mostly for buselik %60 , %46,66 for kürdi , commonly in hicaz that is% 53,33 , partly in nihavend %66,66 and in rast % 53,33.