Sexism in language coursebooks a study on gender representations in the visuals of the primary and secondary education English coursebooks
Ders kitaplarında cinsiyetçilik: İlköğretim ve ortaöğretim İngilizce ders kitaplarındaki resimlerdeki cinsiyet temsilleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 279724
  2. Yazar: AYŞE SELMİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ders kitaplarının materyal olarak büyük bir önemi vardır. İçerdikleri metinler ve görseller ile birlikte, ders kitapları hedef dilin kültürel ve sosyal öğelerini ve/veya yazarlarının kültürel değerlerini, sosyal normlarını ve ideolojik görüşlerini direkt ya da indirekt olarak aktarırlar. Buna gizli müfredat denilmektedir. Gizli müfredatlarda hiçbir şey açıkça belirtilmediği için, ders kitapları gizli ya da belirtilmemiş değerleri anlamak için analiz edilmelidir.Bu çalışma, Türk yazarlar tarafından yazılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basılan, aynı zamanda devlet okullarının ilk ve orta öğretim kısımlarında okutulan İngilizce ders kitaplarında cinsiyetçiliğin olup olmadığını bulmayı amaçlamaktadır. Veriler `Ders Kitabı Görselleri Değerlendirme Ölçeği' ve `Öğrencilerin mesleki cinsiyet algısı envanteri' adlı iki anketi kullanarak ve 11 adet ders kitabının içerik analizi yapılarak iki şekilde toplanmıştır. Anketler, tesadüfi örneklem yoluyla Çankaya, Yenimahalle, Keçiören ve Altındağ olmak üzere dört bölgedeki 15 okulda okuyan 779 öğrenciye uygulanmıştır. Ziyaret edilen okullarda kullanılan ders kitaplarının görsel içeriği, dişi ve erkek karakterlerin görünümü, aile rolleri, meslekler, ev işi aktiviteleri, boş zaman aktiviteleri, yaptıkları sporlar, gösterildikleri ortamlar, çocuk/genç karakterlerin hangi aile bireyi ile birlikte gösterildiği, çocuk/ genç karakterlerin hangi nesne/oyuncak ve oyunlar ile birlikte gösterildiği kriterlerine göre analiz edilmiştir.Çalışma sonunda, belirtilen kriterlere göre orta öğretim ders kitaplarının ilk öğretim ders kitaplarına göre daha cinsiyetçi bir görüşe sahip olduğunu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As materials, coursebooks have a great importance. With the texts and visual elements included, they transfer cultural and social elements of the target language and/or directly or indirectly cultural values, social norms or ideological views of their authors. This is called hidden curriculum. As nothing is explicitly stated in hidden curriculum, coursebooks should be analyzed to understand the hidden or unstated values.This study aimed to find out whether there is any sexism in ELT coursebooks used in the state schools of primary and secondary education, written by Turkish authors and published by the Ministry of national Education. Data was gathered in two ways, by using two questionnaires, ?Coursebook visuals evaluation scale? and ?student?s perception of gender in occupations inventory? and by the content analysis of 11 coursebooks. Questionnaires were applied to 779 students in 15 schools, which were selected by means of opportunity sampling in four districts Çankaya, Yenimahalle, Keçiören and Altındağ. The visual contents of the coursebooks used in the visited schools were analyzed considering the criteria such as appearance of female and male characters, family roles, occupations, household activities, spare time activities, sports they do, places they were shown in, which family member the child/teenage characters are pictured with, objects/toys and games that child/teenage characters shown with.The results of the analysis revealed that coursebooks used in secondary education have more sexist viewpoint compared to primary education coursebooks in terms of the criteria stated.