An analysis of sexism in English coursebooks in tertiary education
Yükseköğretimde kullanılan İngilizce ders kitaplarındaki cinsiyetçilik üzerine bir analiz
  1. Tez No: 664111
  2. Yazar: IŞIL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Cinsiyet kimliği, aile ve eğitim de dahil olmak üzere birincil sosyalleştirme ajanları tarafından sağlanan sosyal etkileşimler ve modelleme yoluyla inşa edilir. Eğitimin temel materyallerinden biri olarak, ders kitaplarının bu inşa sürecinde ve öğrencilerin öz algılarının ve cinsiyete yönelik tutumlarının sürekli yeniden üretilmesi sürecinde önemli bir etkisi vardır. Bu amaçla, öğrencilerin bilgilerini tarafsız bir şekilde tanıtma amacına hizmet etmesi gereken öğretim materyalleri yoluyla cinsiyetle ilgili basmakalıp görüşleri desteklememek son derece önemlidir. Bu anlamda, bu çalışma, farklı yayınevleri tarafından yayınlanan ve yükseköğretim İngilizce eğitiminde kullanılan iki set İngilizce ders kitabındaki cinsiyet temsillerini araştırmak için yola çıkmıştır. Metinsel verilerin standartlaştırılmış yorumlarının yapılması için kitapların yazılı içeriği nitel içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Cinsiyetin dengeli ve adil temsillerinin olup olmadığını veya cinsiyete ilişkin önyargılı görüşlerin ortaya çıkıp çıkmadığını belirlemek için ders kitapları meslekler, sıfatlar, spor, suç ve ev aktiviteleri / sorumlulukları açısından kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Sonuçlar, her iki sette de kadınların sıklıkla yeterince temsil edilmediğini ve gösterildikleri zaman, genel olarak sadece birkaç istisna dışında, öne çıktıkları rollerin güçlü toplumsal cinsiyet klişeleri ve cinsiyetçilik izlerini taşıdığını ortaya koymuştur. Kadınlık ve erkekliğe dair kalıplaşmış atıflar, kadın ve erkek karakterlerin tasvirleri açısından da sürdürülmüştür. Bu nedenle, bu çalışmanın sonuçları, cinsiyet dahil herhangi bir ayrımcılık içermemesi gereken ders kitaplarının içeriklerinin titizlikle gözden geçirilmesi için acil bir gerekliliği ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender identity is constructed by means of social interactions and modeling provided by the agents of primary socialization including family and education. As one of the primary materials of education, coursebooks have a significant influence in this process of construction and continuous reproduction of learners' self-perceptions and attitudes towards gender. To this end, it is of utmost importance not to bolster stereotypical views of gender through instructional materials that ought to serve the purpose of introducing learners' knowledge in an unbiased, impartial manner. In this sense, this study set out to investigate the gender representations in two sets of English language coursebooks published by different publishing houses and are used in tertiary level English education. The written content of the books was analyzed by using qualitative content analysis to make standardized interpretations of the textual data. In order to determine whether there are balanced and fair representations of gender or if biased views of gender are manifested, the coursebooks were analyzed thoroughly in terms of the attributions of occupations, adjectives, sports, crime and household activities/ responsibilities. The results have revealed that in both sets, females are frequently underrepresented and when they are, the roles that they are featured in are carrying strong traces of gender stereotypes and sexism with only a few exceptions overall. Stereotyped attributions of femininity and masculinity were also preserved in terms of portrayals of female and male characters. Therefore, the results of this study suggest the urgent necessity for a meticulous review of the contents of the coursebooks that are supposedly free of any discrimination, including gender.