A synchronic study on gender voices in an 8th grade ELT coursebook prepared for Turkish elementary students
Türk ilköğretim öğrencileri için hazırlanmış olan bir 8. sınıf İngilizce dil eğitimi ders kitabındaki cinsiyet öğeleri üzerine yapılan eşzamanlı bir çalışma
  1. Tez No: 294065
  2. Yazar: ŞAKİRE ERBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUL KASIM VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çözümsel çalışmanın amacı, Türk öğrencilerinin İngilizce diliyle ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığı'nca tasarlanmış olan ve şu anda kullanılmakta olan bir 8. sınıf ders kitabında kadın ve erkek imgelerinin nasıl sunulduğunu araştırmaktır. Eğitim materyallerinin, çocukların cinsel kimlik gelişiminde önemli bir rol oynadığı gerçeğini göz önünde bulunduran bu çalışma, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının önemi hakkında öğretmenler ve ders kitabı yazarları arasında farkındalık yaratmayı da hedeflemektedir. Gerek metinlerde ve gerekse de görsellerde, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramına aykırı olan muhtemel noktaları ortaya çıkarmak için, içerik ve söylem analizini muhteva eden Eleştirel Söylem Çözümlemesi analiz yöntemi olarak kullanılmıştır. Dişilik ve erkeklik kavramlarının kitapta nasıl sunulduğunu ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilen içerik analizi öncesinde şu ulamlar belirlenmiştir: Cinsiyet görünürlüğü, aile ile ilgili roller, meslekler, boş zaman etkinlik ve ilgileri ve kişilik özellikleri. Çalışma ayrıca, cinsiyete dayalı ideolojilerin ve hükümet politikalarının kitaptaki kadın ve erkek karakterlere yansıtılıp yansıtılmadığını da incelemiştir. Bunun yanı sıra, soysal yapılar, ikilemelerdeki öncelik sırası ve hitap şekilleri gibi cinsiyetçi tutumları gösteren dilsel yollar da araştırılmıştır. Karşı cinsler arasındaki olası güç ilişkisi eşitsizliklerini de açığa çıkarmak için, kitapta karşı cinsler arasında geçen on dört diyalogda yer alan söz eylemler içerik analiziyle irdelenmiştir. Çalışma bulguları, çözümlenen kitabın, görünürlük, boş zaman etkinlik ve aktiviteleri, kişilik özellikler, cinsiyete dayalı ideolojiler, dilsel yollar ve söz eylemler açısından oldukça eşitlikçi kadın erkek imgeleri sunduğunu göstermiştir. Fakat özellikle aile ile ilgili roller, meslekler, cinsiyet ikilemelerindeki öncelik sırası ve hitap şekillerinde saptanan bazı denksizlikler, cinsiyete dayalı basmakalıpların bilinçli olmasa bile hala pekiştirildiğini ve bu yüzden kitapta birtakım gelişmelere yer olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how females and males are represented in a currently used 8th grade coursebook which was designed by the Ministry of National Education to meet the English language needs of Turkish students. Considering the fact that educational materials play a significant role in children?s development of gender identity, the present study further aims to create awareness about the importance of gender mainstreaming among teachers and coursebook writers. Critical Discourse Analysis covering a content analysis and discourse analysis was employed to reveal any possible points contrary to gender mainstreaming in both texts and visuals. With a view to see how femininity and masculinity are represented in the coursebook, the following categories were set for the content analysis: sex visibility, domestic roles, occupations, spare time activities and interests and personality traits. It also investigates whether gender-related ideologies and government policies are reflected in the female and male characters. Besides, linguistic ways which convey sexist attitudes such as generic constructions, order of mention and address forms are investigated. To bring into the open any possible power relation asymmetries between opposite sexes, a discourse analysis was applied to all the speech acts employed in the fourteen sex-mixed dialogues in the coursebook. The findings reveal that the analysed coursebook exhibits fairly egalitarian representations of both females and males in terms of visibility, spare time activities and interests, personality traits, gender ideologies, linguistic ways such as generic construction, and speech acts. However, some imbalances detectable in especially domestic roles, occupations, order of mention in sex pairs and address forms suggest that gender-related stereotypes are still unconsciously reinforced, and thus there is still room for improvement in the coursebook.