Ortaöğretim 10. sınıf coğrafya dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Assessment of geography 10th grade geography curriculum teaching program based on teachers views
  1. Tez No: 279740
  2. Yazar: EROL SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET KARABAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2005 yılından beri yürürlükte olan 10. Sınıf Coğrafya Öğretim Programı'nın coğrafya öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Araştırma betimsel tarama (survey) modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle, 10. Sınıf Coğrafya Öğretim Programı'nı öğretmen görüşlerine göre değerlendirebilmek için uzman görüşlerine de başvurularak, veri toplama aracı olarak 87 soru içeren anket formu oluşturulmuştur. Anket maddeleri 113 kişilik bir coğrafya öğretmeni grubuna uygulanarak güvenirlik ve geçerlik hesaplamaları yapılmıştır. Anket beş ayrı boyuttan oluşmaktadır. Bu boyutların ortalaması, yapılan Cronbach Alpha hesaplamasına göre ,79 çıkmıştır. Bu anket maddelerinin güvenirliğinin yüksek olduğunu göstermektedir. Geliştirilen veri toplama aracı, internet üzerinde e-posta vasıtasıyla, sadece coğrafya öğretmenlerinin üye olabildiği internet ileti grupları aracılığıyla uygulanmıştır (Nisan 2010'da). 46 ilden ve toplam 507 coğrafya öğretmeninden gelen yanıtlar değerlendirmeye alınmıştır.Araştırmanın alt problemlerinin analizinde frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmış; t- Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (one way anova) testi yapılmıştır. Araştırmaya katılan coğrafya öğretmenlerinin 10. sınıf coğrafya ders programına ilişkin görüşlerinin cinsiyet, okul türü, öğrenim durumu, kıdem, sınıf mevcudu ve haftalık ders saati değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır.Yapılan araştırmada, coğrafya öğretmenlerinin 10. Sınıf Coğrafya Öğretim Programı'na yönelik görüşleri genel amaçlar, kazanımlar, öğretme süreçleri, ölçme değerlendirme ve içerik boyutlarında ?çok katılıyorum? düzeyinde gerçekleşmiştir.Özellikle CDÖP'na yönelik daha fazla ve etkili hizmet içi eğitim seminerleri düzenlenmelidir. Coğrafya öğretmenlerinin bir kısmının programı anladıkça ve programa alıştıkça düşüncelerinin daha olumlu olduğu görülmüştür. Coğrafya öğretmenlerinin alışmış oldukları geleneksel öğretim yöntemleriyle, yeni bir coğrafya programına geçişin zorluklarını yaşadığı söylenebilir.10. sınıf programına ilişkin öğretmen görüşlerinin cinsiyetlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde; amaç ve kazanım ölçme değerlendirme, içerik boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Yöntem boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermiştir.10. sınıf programına ilişkin öğretmen görüşlerinin okul türü değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde; amaç ve içerik boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Kazanım ve ölçme değerlendirme boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermiştir.10. sınıf programına ilişkin öğretmen görüşlerinin öğrenim durumu değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde; amaç, kazanım, ölçme-değerlendirme boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermiştir. Yöntem ve içerik boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermemiştir.10. sınıf programına ilişkin öğretmen görüşlerinin kıdem değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde; amaç, yöntem, ölçme, içerik boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermiştir. Kazanım boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermemiştir.10. sınıf programına ilişkin öğretmen görüşlerinin sınıf mevcudu değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde; amaç, kazanım, yöntem, ölçme-değerlendirme, içerik boyutlarına ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermiştir.10. sınıf programına ilişkin öğretmen görüşlerinin haftalık ders saati değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde; amaç, kazanım, ölçme-değerlendirme, içerik boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermiştir. Yöntem boyutuna ilişkin görüşler anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the evaluation of the new 10th grade geography curriculum in effect since 2005 according to the the views of geography teachers. This is a descriptive study. Therefore, a data collection tool which includes 87 questions was developed in order to evaluate the geography curriculum according to the teachers and by applying the expert views. The data collection tool was applied after realibility and validity measurements. In this study, the pilot study data was applied to a geography teachers group which consists of 113 teachers for the measurments of its realibility and validity. According to the Cronbach Alpha measure conducted for five different dimensions, the average of the dimensions is 79. This shows us that the reability of the questionairre items is high. The data collection developed are applied to the teachers in the way of applying e-questionairre to the teachers via the internet messages groups which work in the way of e-mail and only geography teachers can become member (in April, 2010). The reponses taken from 507 geography teachers from 47 cities are evaluated.In the analysing of the sub problems of the research, the values of frequency, percentage and mean have been used; t-test and one?way analysis of variance(one way anova) have been done. It is searched whether the options of the teachers who participate in the research about the 10th grade geography curriculum differs according to the gender, school type, educational background, seniority, classroom size and weekly course hours.In the research conducted, the teachers?views for the 10th grade geography curriculum have been realized on the level of ?strongly agree? in terms of general aims, acquisition, teaching process, assessment-evaluation and content. The views of the geography teachers for the 10th grade geography curriculum differs according to some of the variables such as the gender, school type, educational background, seniority, classroom size and weekly course hours; in some situations, the fact that the views don?t differ is seen. More effective and more in-service training activities, especially for the geopraphy curriculum, should be arranged. It is seen that some of the geography teachers? views are more positive as they are used to the curriculum and understand it. It can be uttered that the geography teachers have difficulty in transition to the new geography curriculum with the accustomed traditional teaching techniques.When it is analysed whether the views of the teachers for the 10th grade curriculum, the views for aim and acqusition, assessment-evaluation and content has showed a meaningful difference. The views for method has showed a meaningful difference.When it is analysed whether the teachers? views differs according to the variable of school type, the views for the aim and content has showed a meaningful difference. The views for the acqusition and the assessment-evaluation has showed a meaningful difference.When it is analysed whether teachers? views differs according to the variable of educational backgroud; the views for aim, acqusition, assessment-evaluation has showed a meaningful difference. The views for the method and content has showed a meaninful difference.When it is analysed whether the views differs according to the variable of seniority; the views for aim, method, assessment, content has showed a meaningful difference. The views for the dimension of acqusition has showed a meaningful difference.When it is analysed whether the views for the 10th grade curriculum differs according to the variable of classroom size; the views for the aim, acquisition, method, assessment-evaluation , content has showed a meaningful difference.When it is analysed whether the views for the 10th grade curriculum differs according to he variable of weekly course hours; the views for aim, acqusition, assessment-evaluation, content has showed a meaningful difference. The views for the method has showed a meaningful difference.