Türkiye'de tarımsal kredi politikaları uygulamaları
Agricultural credit policies in Turkey, practices
- Tez No: 279747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye ve dünya ekonomisi içerisinde, önemli bir yeri olan tarım sektörü, finansmanına çözüm aranan başlıca sektördür. Üretici, gelirleri yeterli düzeyde olmadığı için işletme sermayesi ve yatırım ihtiyacını kredi veren organize olmamış ve organize olmuş kredi kaynaklarından karşılamak zorunda kalmaktadır. Gelişmiş ülkelerde tarım işletmeleri ihtiyaç duydukları sermayeyi organize olmuş kredi kaynaklarından sağlarken, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler çoğunlukla akraba, arkadaş, tüccar, aracı gibi organize olmamış kredi kaynaklarını tercih etmektedir. Bu tarz krediler çoğunlukla kısa vadeli, yüksek faizli ve ödeme şartları oldukça ağır ve organize olmuş kredi kaynaklarının yarattığı boşluğu dolduran kredilerdir. Bu sebeptendir ki eğitim seviyesi düşük olan tarım sektörünü ekonomiye katabilmek için kredi işlemleri basit ve anlaşılabilir olmalıdır. Faiz oranları piyasa koşullarına düşürülerek, üretici köy tefecileri ve fırsatçılara yüksek faizle borçlanmaktan kurtarılmalıdır. Üreticilerden gereksinim duydukları krediye karşılık makul teminatlar talep edilerek zor durumda kalmaları önlenmelidir. Kredi kuruluşlarının organize biçimde hareket etmeleri, kredinin zamanında uygun ve ihtiyaç duyulan alanlara ulaştırılması ve amacına uygun kullanımının denetlenmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Agricultural sector, which has an important place in the world and Turkey economy, is the main sector that solutions for its finance. The farmers have to obtain their needs for working capital and investment by means of loans and non-organized supplied from organized credit sources. Because of the main problem of agriculture sector consist of the financial problem, service mentalite which provide service to this sector is important for productor in Turkey. When agricultural institutions provide the capital that they need from organized credit resources in developed countries, they prefer non-organized credit resources such as relatives, friends, and merchants in developing countries like Turkey. Such as credits which fill the space of organized credits are generally short-term, highly interested credits and they have very difficult requirements. That is why that credits procedures should be very simple and understandable to gain the lowly educated agricultural sector to the economy. By lowering the interest rates, producers should be protected from moneylenders and opportunists who give money with very high interest. It should be prevented to producers in a bad situation by demanding suitable securities for the credits that they may need. It should be provided that credit organizations move organized, credit products should be arrived on time to areas where they can be needed and controlled whether those credits have been used appropriately to their aim or not.