Popüler kültür öğelerinin yansıtıldığı televizyon dizilerinin lisans düzeyinde moda tasarımı eğitimi alan öğrencilerin yaratıcılığına etkisi
Elements of popular culture as reflected in the television series the effect of the creativity of students studying fashion design at the undergraduate level
- Tez No: 279752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı, popüler kültür öğelerinin yansıtıldığı televizyon dizilerinin lisans düzeyinde moda tasarımı eğitimi alan öğrencilerin yaratıcılığına etkisini belirlemek, özel ve devlet üniversitelerindeki moda tasarımı eğitimi alan öğrencilerin bu konuyla ilgili görüşleri ve ne ölçüde etkilendikleri konusunda aralarında fark olup olmadığını incelemektir.Bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Yönteme ilişkin veriler, literatür taraması ve bilgi toplama formu ile elde edilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde bulunan Yüksek Öğretim Kurumlarında 2010-2011 eğitim-öğretim güz döneminde Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım Mimarlık Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü ve Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Moda Tasarımı Bölümünde moda tasarımı eğitimi alan toplam 120 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen beşli dereceleme ölçekli bilgi toplama formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, görüşlerin dağılımını yansıtmak için %, f ve aritmetik ortalamaya bakılmıştır. Dört başlık altındaki görüşlerin üniversiteler arasında anlamlı bir farkın olup olmadığının saptanması için t testinden yararlanılmıştır.Araştırma bulgularına bakıldığında öğrencilerin popüler kültür konusunda bilgi sahibi olmalarına karşın popüler kültürün etkisinden de kaçamayarak, popüler kültürü yayma konusunda en etkin araçlardan biri olan televizyon dizilerinden etkilenerek tasarım yapmayı tercih ettikleri ve bu şekilde de yaratıcı olunabileceği görüşünde oldukları saptanmıştır. Ayrıca özel ve devlet üniversitelerindeki öğrencilerin televizyon dizilerine ilişkin ve moda tasarımında yaratıcılık deneyimlerine ilişkin görüşleri arasında yapılan istatistiksel verilere göre Gazi Üniversitesi öğrencileri aleyhine anlamlı bir fark olduğu görülmesine rağmen her iki üniversite öğrencilerinin de çoğunlukla tasarım yapma aşamasında televizyon dizilerinden etkilendikleri saptanmıştır. Bu bulgular ışığında popüler kültür öğesinin yansıtıldığı televizyon dizilerinin lisans düzeyinde moda tasarımı eğitimi alan öğrencilerin yaratıcılıklarına etkisini azaltmaya yönelik ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, elements of popular culture as reflected in the television series to determine the effect of the creativity of students studying fashion design at the undergraduate level, private and state universities students studying fashion design ideas on this issue and to examine whether the difference between them regarding to what extent are affected.Screening method was used in this study. Data on the method, were obtained by literature review and data collection form. This research study group and the Higher Education Institutions in the province of Ankara in the fall semester 2010-2011 academic Breakthrough University Faculty of Fine Arts, Design and Architecture Department of Fashion Design and Fashion Design Department, Gazi University Faculty of Vocational Education in total 120 students are trained in fashion design. Five-grade scale was developed by the researcher to collect data for the research information collection form was used. Analysis of the data, the distribution of opinions to reflect the% f and the arithmetic average, were examined. Opinions under section four universities to determine whether there is a significant difference between the t test were used.From the research findings, students learn about popular culture, although the influence of popular culture in the not escape, the most effective tools in spreading the culture of one of the popular television series inspired by the design of their choice to make, and opinion was that they could be creative in this way. In addition, private and state universities for students and fashion design, creativity, experience, views on the television series, made between the statistical data is a significant difference against students from the University of Gazi Although the majority of university students in both the design stage of making television series was affected. These findings are reflected in the television series element in the light of popular culture at the undergraduate level students studying fashion design, creativity, and to reduce the impact of the proposals presented in future scientific research.