Kavramsal değişim metinlerinin etkililiği: Meta analiz çalışması
Effectiveness of conceptual change texts: A meta analysis
  1. Tez No: 279751
  2. Yazar: FULYA ÖNER ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİL SALMAN AKIN, YRD. DOÇ. DR. MELİKE ÖZER KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada meta analiz yöntemi kullanarak kavramsal değişim metinlerinin akademik başarı üzerindeki etkililiği ve çeşitli çalışma karakteristiklerinin etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada meta analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada, 42 yayınlanmış ve yayınlamanmış çalışmanın etki büyüklüğü analiz edilmiştir. Kavramsal değişim metinlerine ait genel etki büyüklüğü 1.18 olarak hesaplanmıştır. Bu değer Cohen kriterlerine göre oldukça büyük bir etki büyüklüğüdür.Kavramsal değişim metinlerinin, geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte elde edilen bulgular analize dahil edilen çalışmalar arasında bir yayın yanlılığı olmadığını göstermektedir. Çalışmaların uygulandığı konu alanına göre en büyük etki kimya alanında ve üniversite düzeyinde bulunmuştur. Uygulayıcı etkisi ise çalışmada öğrenci başarısına etki ederek tek anlamlı farklılığı oluşturan etken olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the overall effectiveness of conceptual change texts on academic achievement and to find out some related characteristics of the study. This study followed up a Meta analysis research approach. In this research 42 published and unpublished studies? effect sizes were analyzed. The overall effect size for conceptual change texts was calculated as 1.18. This is a large effect size according to Cohen?s criteria.It was found that conceptual change texts have been quite effective than the traditional method. Hovewer these findings indicated that there was no publication bias in respect to publication status. Considerably strong effects were found for chemistry subject and also university level. Also it was found that instructor effect was the single factor that affecting students? academic success.