Biyoloji dersine yönelik tutum ölçeği geliştirilmesi
Developing a biology attitude scale
- Tez No: 279753
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin biyoloji derslerine yönelik tutumlarını ölçen, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış, beş dereceli Likert tipi bir ölçek geliştirmektir.İlgili alanyazından ve Ankara ili merkez ortaöğretim kurumlarından rasgele seçilen, 339 ortaöğretim öğrencisine açık uçlu sorulara verdikleri, biyoloji dersiyle ilgili görüş ve düşüncelerini belirten, yanıtlardan yararlanarak 122 maddelik tutum ölçeği ön taslağı geliştirilmiştir. Hazırlanan maddeler uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda 80 maddelik biyoloji dersi tutum ölçeği taslağı haline getirilmiştir. Hazırlanan taslak ön çalışma grubu olarak belirlenen Ankara ili merkezinden rasgele seçilen 401 biyoloji dersi almış ortaöğretim öğrencisine uygulanmış ve yapılan analiz sonucunda 44 madde ölçekten çıkarılmış ve 36 maddelik biyoloji dersi tutum ölçeği son hali elde edilmiştir. 36 maddelik tutum ölçeği rasgele seçilen Ankara ili merkez ortaöğretim kurumlarından 1995 öğrenciye uygulanarak, faktör analizi yapılmış ve tek boyutlu ?Biyoloji Dersi Tutum Ölçeği? (BDTÖ) son halini almıştır.BDTÖ'nin geçerlik çalışmaları kapsamında, içerik ve yapı geçerliğinin sınanmasına yönelik tekniklerden yaralanılmıştır. Yapılan güvenirlik analizleri sonucunda Cronbach-alfa değeri 0,96 olarak hesaplanmıştır.Geçerlik ve güvenirlik analizleri sonuçları, bu çalışma ile oluşturulan BDTÖ'nin, yeterli düzeyde geçerlik ve güvenirlik değerlerine sahip bir ölçek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop a five grade Likert type scale which is made of the validity and the reliability study for measuring attitudes of secondary education pupils towards biology lessons.The 122 item attitude scale preliminary draft has been developed by related literature and answers about their opinions and thoughts on biology lesson written with the help of open-ended questions by 339 secondary school students who were randomly selected from secondary education institutions in the province of Ankara. Prepared draft has been applied to randomly selected 401 high school students who have taken biology courses and as a result of the analysis 44 items have been excluded from the scale and the final version of 36 item attitude on biology lesson scale has been obtained. As 36 item attitude scale has been applied to 1995 students that randomly chosen samples from secondary schools in the center of Ankara province, the factor analysis has been done and done dimensional ?Biology Lesson Attitude Scale? (BLAS) has got the final version.Within the scope of BLAS?s validity, techniques to test the content and construct validity have been used. As a result of the reliability analysis, the value of Cronbach-alpha has been calculated as 0.96.As a result of validity and reliability analysis, it is shown that within the help of this research BLAS has a value of adequate level in validity and reliability as a scale.