Kazakistan'ın Jambil bölgesi efsaneleri (inceleme- metinler)
Legends of Jambil region in Kazakhstan (study- texts)
  1. Tez No: 279821
  2. Yazar: BIBIGUL OSPANALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Anthropology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Tezimizde Kazakistan'ın Jambıl bölgesindeki efsaneleri inceleme konusu olarak ele aldık. Bunun nedeni, Kazakistan'ın oldukça geniş bir alanı kapsaması ve bütün bölgelerdeki efsanelere kısa sürede ulaşmanın mümkün olmamasıdır. İleride Kazak efsane çalışmalarında diğer bölgelerin de ele alınması gerekecektir. Bu nedenle çalışmamızın ?Giriş? bölümünde Kazakistan'ın tarihi, geçirdiği süreçler ve günümüzdeki sosyal konumu üzerinde ve özellikle de Jambıl bölgesi hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir.Birinci Bölüm'de Kazakistan'daki folklor çalışmalarını dönemlere ayırarak Kazak halkının yüzyıllar içinde oluşturduğu zengin miras üzerine daha çok Rus bilim adamları tarafından yapılan yayın ve derleme çalışmaları ile ?1990'lı yıllardan Günümüze (Bağımsızlık Dönemi)yapılan derleme ve yayın çalışmaları Kazak halkının gerçekleri doğrultusundan hareketle onun gerçek kazanımları ortaya konulmaya çalışılmıştır.İkinci Bölüm'de efsane türünün Dünya'daki, Türkiye'deki ve Kazakistan'daki bilim adamlarının tanım ve tasnifleri üzerinde durulmuştur.Üçüncü Bölüm'de başta Kazakistan olmak üzere efsane türü üzerine yapılan çalışmalar alfabetik sırayla değerlendirilmiştir.Dördüncü Bölüm'de Jambıl bölgesi efsanelerinin yapısı, özeti, türü ve kültürel boyutu incelenmeye çalışılmıştır.Beşinci Bölüm'de Kazakistan'da yayınlanmış çalışmalardan elde edilmiş doksan efsane metninin öncelikle Kazak Türkçesi'yle daha sonra bu metinlerin Türkiye Türkçesi'ne aktarımlarına yer verilmiştir.Sonuç bölümünde Kazakistan ve özellikle de farklı tarihlerde Jambıl bölgesinden derlenmiş ve yazıya geçirilmiş efsane metinlerinin analizi ile elde ettiğimiz bulgular ve sonuçlar toplu olarak değerlendirilmiştir.Çalışma; ?Kaynakça?, ?Dizin? bölümleri ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We discussed the Legends which belong to Jambıl district of the Kazakhstan in our thesis. The reason is that Kazakhstan is quite a large area and it is impossible to reach the legends of all the districts in a short time. More research will be needed about the other districts legends in the future. Therefore, detail information was given about Kazakhstan?s history, processes, and current social position in addition to information on Jambıl region in the ?introduction? part.In the first chapter, the real benefits of Kazakhstan?s folklore studies, which is the rich heritage of Kazakh peoples in many centuries, have been studied from 1990 to nowadays (independence period) with Kazakh peoples facts by separating them into periods according to compilation and publication work that studied by the Russian scholars? works.In the second chapter, definitions and classifications of this kind of legends, which are written by the scholars around the world but especially from Kazakhstan and Turkey, have been proven.In the third chapter, the studies about the legend types have been assessed in an alphabetical order starting with Kazakhstan.In Chapter four, the information has been tried to be given on the structure, context and function features of Kazakh legends in Jambıl and the motifs formation of those legends.In the fifth chapter, ninety legends? texts, which were obtained from the studies published in Kazakhstan, have been first placed in Kazakh Turkish, then translated into Turkey Turkish.In conclusion, results and findings obtained by the analysis of legends, which were put on paper in Kazakhstan and different regions of Jambıl, have been collectively evaluated.The study is completed with“bibliography”, and“index”sections.