Serbest zaman etkinlikleri içerisinde televizyonun konumu
Television's position in leisure time activities
- Tez No: 279823
- Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Serbest zaman kavramı, çalışmaya harcanan zamanın dışında kalan ve ?kişiye özel? olan bir zaman dilimini ifade etmektedir. Serbest zaman genellikle boş zaman kavramıyla benzer anlamlarda kullanılsa da, bu iki kavram arasında bir takım farklılıklar vardır. Boş zaman temelde, işte geçirilen zamanın dışında kalan bir zaman dilimi olarak işlik-dışı zamanı işaret eder. Serbest zaman ise, bireyin boş zamanı içerisinde yerine getirmesi zorunlu olan örneğin uyuma, yemek yeme, aile ve ev işleriyle ilgilenme gibi etkinlikler dışında kalan, kişinin kendisine ait ?özgür? bir zaman dilimi olarak tanımlanır. Bu anlamda serbest zaman, gerçek bir özgürlük âlemidir.Öte yandan günümüzdeki serbest zaman olgusu, televizyondan ayrı düşünülemez. Zira dünya genelinde her yıl artmaya devam etmekte olan televizyon izlemeye ayrılan zaman, işte ve uykuda geçen süre haricindeki en büyük zaman dilimidir. Bu nedenle bir serbest zaman etkinliği olarak televizyon izleme, öncelikle ?zamansal? açıdan diğer tüm serbest zaman etkinliklerinden ayrılmaktadır. Ayrıca televizyon izleme, esas itibariyle ?ekonomik? açıdan bir değer ve artı-değer yaratan üretici bir etkinlik olmasıyla ve ?siyasal? açıdan köleci Roma toplumundaki sirk oyunları ve feodal Ortaçağ toplumundaki karnavallarla tarihsel sürekliliğe sahip bir toplumsal denetim aracı olmasıyla da, diğer serbest zaman etkinliklerinden farklı bir konuma sahiptir. Bu bağlamda ?serbest zaman?ın, gerçek anlamda özgür ve serbest bir zaman dilimi olup olmadığına ilişkin tartışmaya, televizyonun serbest zaman etkinlikleri içerisindeki ?zamansal?, ?ekonomik? ve ?siyasal? konumu irdelenerek başlanabilir.
Özet (Çeviri)
The concept of leisure refers to a piece of time which is personal, and also which remains out of the time spent for work. Although leisure is interchangeably used with the concept of free time quite often, there are also some differences. Free time in its origin, indicates to the time spent out of work or non-working time. Leisure on the other hand, is usually defined as a piece of time that is totally ?free?; it is free from necessary activities such as sleeping, eating, dealing with family members and doing housework, which are basically performed in free time. In this sense, leisure is a true realm of freedom.On the other hand, contemporary leisure can not be considered apart from television. The time spend for watching television -which is increasing every year- is the biggest one, instead of the time spent at work and for sleep. For this reason, watching television as a leisure activity departs from all other leisure activities in terms of ?time?, before all else. Furthermore, watching television have a distinct position among other leisure activities in ?economic? and ?political? terms, respectively because it is essentially a productive activity that creates value and surplus-value, and it is an instrument of social control displaying a historical continuity with Roman circuses and medieval carnivals. In this context, the debate about leisure -if it is free and unrestricted in the real sense, or not- can be started by investigating the television?s position in leisure activities in terms of ?time? and in ?economic? and ?political? terms.