Mirjakıp Duvlatulı'nın hayatı, siyasi ve edebi şahsiyeti
Mirjakip Duvlatuli, his life and his literary personality
  1. Tez No: 279824
  2. Yazar: ZHAMILYA SULTANBAIKYZY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kazak Türk edebiyatı, Orta Asya'daki Türk edebiyatının önemli bir kolunu oluşturmaktadır. Tarihi boyunca Kazakistan Türk edebiyatına birçok şair, yazar ve aydın yetiştirmiştir.Hem, uygulanan baskılarla mücadele etmeyi hem de eserler ortaya koymayı başarmış bu kişilerin Orta Asya'da Kazak Türkçesinin varlığını sürdürmesinde önemli bir rolü vardır. Bu çalışmada; bu değerli kişilerden biri olan şair, yazar ve siyasi lider Mirjakıp Duvlatulı, her yönüyle tanıtılmaya çalışılmıştır.Üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın `Giriş' bölümünde Kazak Türklerini ilgilendiren siyasi ve sosyal gelişmelerin sıralanmasının ardından Kazak Türk edebiyatına dair genel bilgi verilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde Mırjakıp Duvlatılı'nın; hayatı, siyasi ve edebî kişiliği tanıtılmaya çalışılmış; çalışmanın ikinci bölümünde eserleri ayrıntılı olarak ele alınmış; üçüncü bölümde ise sanatçının eserlerinden seçmelere yer verilmiştir.Sonuç bölümünde; sanatçıyı tanımanın ve tanıtmanın, Kazak Türkleri tarihine ve edebiyatına ışık tutmak açısından önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The literature of the Turkic of Kazakhs develops an important role in the Turkic literature of Central Asia States. The History of Kazakhstan, many of great poets, writers and intellectual people have risen from this literature.These people, who created many literary works while struggling against many constraints, are having an important position in continuing the existence of Kazakh Language in Central Asian States. In this study, one of these important intellectuals and politics leader of Kazakhstan, Mirjakıp Duvlatulı is being introduced from many perspectives and at all points.In the ?Introduction? part of this study, which is consisting of three chapters in total, many social and political developments that concern Kazakhs in Central Asia are explained and then general information about the literature of the Turkic of Kazakh?s is given.In the first chapter of the study, Mirjakıp Duvlatulı is introduced with his life, personality and temperament. After this introduction, at the second chapter, his works are discussed,and at the last chapter, selections from his works are presented.Finally, in the conclusion part, the importance of knowing and presenting the artist is emphasized in the perspective of the literature and history of Turkic of Kazakh?s