Ortopedik engelli çocukların iyileştirilmelerine yönelik planlama yaklaşımı: ODTÜ Eymir Gölü örneği (Ankara)
Development planning approach for children with orthopedic disabilities; example of METU Eymir Lake (Ankara)
  1. Tez No: 446394
  2. Yazar: SİMA POUYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Son yıllarda kent içerisindeki açık-yeşil alanlarda ortopedik engelliler açısından sağlıklı çevre koşullarına sahip uygun planlamalar yapılmaktadır. Fakat kent içerisinde bulunan sınırlı büyüklükteki bu alanlarda, engellilere yönelik gerçekleştirilen iyileştirmeler yetersiz bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, Ankara kenti yakın çevresinde bulunan Eymir Gölü'nün doğal çevre değerlerinin, ortopedik engelli çocuklar üzerinde yaratmış olduğu etkiyi belirlemek ve ayrıca paydaşların katılımı ve kullanıcı kesimlerin gözlemlenmesi doğrultusunda yeniden planlanmasını sağlamaktır Araştırmada, alanın doğal-kültürel kaynakları, mevcut alan kullanımları ve sosyo-ekonomik yapısı incelenmiş ve“kullanım Sürecinde Değerlendirme Metodu”uygulanmıştır. Bu kapsamda anket oluşturma, gözlem yapma ve ilgili uzmanlarla görüşme teknikleri kullanılmıştır. Gözlem sonucunda coğrafi bilgi sistemi kullanılarak deneklerin yapmış oldukları etkinliklerin gösterildiği davranış haritaları oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında Ankara'daki açık yeşil alanların ortopedik engelli çocuklar ve ebeveynleri tarafından kullanılamadığı ve bu sebeple serbest zamanlarını evde dinlenerek ve televizyon izleyerek geçirdikleri tespit edilmiştir. Başta çevredeki insanların rahatsız edici tavırları, ulaşım olanağı kısıtlılığı ve mevcut ekonomik sorunlar, bu engelli çocukların açık yeşil alanlara gitmesini engellemektedir. Bu araştırma, doğal alanlarda zaman geçirmenin ortopedik engelli çocuklar üzerinde olumlu etki yarattığı ve bu alanlarda gerçekleştirilen etkinliklerin engelli çocukların motor, dil, sosyal ve duygusal gelişimlerini ile öz bakım becerilerini geliştirdikleri görülmüştür. Eymir gölü ve çevresinin, ortopedik engelli çocuklara yönelik geliştirilen etkinliklere uygun olması ve bu kapsamda erişebilirliliğin sağlandığı uygun geçiş yollarının yeniden düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, urban open spaces and green spaces in particular are being planning due to creating healthy places for children with orthopedic disabilities. However, there are few places specialized for children with disabilities in the cities. The purpose of this research is to assess the influences of Eymir Lake (located in Ankara that has natural and environment values) on orthopedic disabeld children. Nevertheless with the method of observation of users and participants, it is possible to replan the area. In this research, cultural, natural source, current and use, social and economic structure of the area have been analyzed and then mothod of“Post Occupancy Evaluation”, has been used. As to this method, some techniques such as questioners, observation and interview with related groups have been performed. After observation, by means of GIS, behavioral maps which are showing the activities carried out by selected persons have been achieved. By this work, it is proved that green open areas in Ankara are unaskable and unavailable for the disabled children and thier families. Therefore, they are spending most of thier time in the houses while watching TV and taking rest. The irritating manner of others as main reason, then restrictions related to transportation, and finallly financial problems have prevent that children with disabilities go and use green places in cities. Through this research, it is demonstrated that spending time in natural area has had great positive influence on children with orthopedic disabilities and doing activities in the green area have improved social, vocal, and motion skills of them. Eymir Lake and its surrounding district were not appopriate to those children to perform thier favoriate activities. In this way, some suggestions and modificationd like increasing availability of pathways and rebuilding appopriate ways have been offered in the site.