Üniversite öğrencilerinin kariyer gelişimine yönelik nitel bir inceleme
A qualitative inquiry on the career development of college students
- Tez No: 279886
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ESRA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı sınıf ve bölümlerde okumakta olan üniversite öğrencilerinin bugüne değin kariyer gelişimlerini oluşturan deneyimleri tanımlamak, bu sürece etki eden unsurları incelemek ve kariyer gelişimi olgusunu ülkemiz gerçekleri üzerinden anlamaktır.Araştırmanın çalışma grubunu, BahçeşehirÜniversitesi'nin farklı sınıf ve bölümlerinde öğrenim görmekte olan 6 kız, 8 erkek, olmak üzere toplam 14 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılar, olasılık temelli olmayan örneklem yöntemlerinden, kolay ulaşılabilir örneklem yoluyla gönüllülük esasına göre seçilmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explicate career development phenomena based on the experiences of college students in Turkey and to discuss the individual contextual influences on career development.Among the non probability sampling methods, convenience sampling was used to identify the primary participants. The participants of this research was 14 (6 female and 8 male) volunteer undergraduate students from different departments, and different grade levels studying at Bahçeşehir University (İstanbul) in the 2009-2010 academic year.