Elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir enerji kaynakları ve finansmanı: Bir uygulama
Renewable energy resources and financing in electricity generation: A practice
  1. Tez No: 279937
  2. Yazar: BERAT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİŞAH ARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Enerji, genel olarak ülkelerin gelişmişlik düzeylerini gösteren önemli bir ölçüt olarak kabul edilmektedir. Gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünya, ucuz ve bol enerji üretimi üzerinde durmakta ve bu nedenle enerji faktörü, bir ülkenin gelişme sürecinde kritik bir faktör olarak kabul edilmesinin yanı sıra ekonomik ve sosyal kalkınma için gerekli ana girdilerden birini oluşturarak ülkelerin refah seviyesini arttırıcı rol oynamaktadır. Küresel çapta talep edilen enerjinin sağlandığı enerji kaynakları, fosil ve yenilenebilir enerji kaynakları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yenilenebilir olmayan enerji kaynakları, tabiatta fosil niteliğinde var olan ve tüketildikçe azalarak tekrar yenilenemeyen enerji kaynakları olarak tanımlanmaktadır. Sanayi devrimi ile beraber artan buhar gücü ihtiyacı sonucunda bu yakıtların kullanımı hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır. Daha sonraki dönemde içten yanmalı motorların kullanımına başlanması sonucunda endüstri ve çağdaş toplum için fosil yakıtlar en önemli hammadde haline gelmiştir. Fosil yakıtlar, tükenme tehlikesi altında olan ve bu nedenle sonlu kaynaklar olarak da tanımlanmaktadır. Bu tür enerji kaynakları; kömür, ham petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtları ile uranyuma bağlı nükleer enerjiyi içermektedir.Dünya'da kullanılan enerjinin yaklaşık olarak %80'i çevre kirliliği oluşturan fosil enerji kaynakları ile karşılanmakta ve gerek yarattıkları çevre kirliliği gerekse de kıt rezervleriyle gelecekte artan enerji tüketimini yeterince karşılayacamayacakları öngörülmektedir. Dolayısıyla yenilenebilir enerjiler, güneşten dünyaya yansıyan enerjinin gerek doğrudan gerekse de dolaylı olarak kullanılması sonucu ortaya çıkan ve güneş, su, biyogaz, biokütle, rüzgâr, hidrojen, jeotermal enerjisi ile deniz akıntıları gibi kaynakları kapsayan bir enerji grubudur. Bu enerji kaynakları, doğa dostu özellikleriyle yeryüzündeki artan enerji talebine alternatif birer çözüm önerisi olmaları itibariyle dünya gündeminde giderek önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy is generally perceived as a measure demonstrating the degree of development of countries. The whole world, especially the developing countries emphasize cheap and abundant energy consumption. For this reason, as well as being regarded as a critical factor in the development process of countries, energy factor is also one of the major inputs necessary for economic and social development. Hence it plays a critical role in improving the welfare of countries. Sources of energy demanded globally can be divided into two categories; fossil and renewable energy sources. Non-renewable energy sources are defined as energy sources already existing in nature in fossil form which are reduced as consumed and cannot be renewed. Due to the increased steam power demand along with the industrial revolution, the consumption of these types of fuel increased substantially. In the next period, with the use of internally fired motors, fossil fuels became the most important raw material for industrial and modern societies. Fossil fuels are fuels under depletion threat and for this reason they are also defined as finite sources. These types of energy sources include fossil fuels such as coal, crude oil, natural gas as well as uranium linked nuclear energy.Approximately 80% of energy consumption in the world is made up of fossil energy sources which create pollution and both due to the pollution they create and their deficient reserves, it is foreseen that they will not adequately meet the increased energy consumption in the future. Hence, renewable energy is created by either direct or indirect consumption of energy reflected from the sun to the world and it is a group of energy which comprises sources such as sun, water, biogas, biomass, wind, hydrogen, geothermal and sea tides. With the increased energy demand globally, due to their environmentally friendly nature, these energy sources are becoming more important in today?s world as an alternative solution proposition.