Hibrid enerji sistemlerinin yatırım maliyetleri finansmanı ve muhasebe süreci
Investment costs financing and accounting process of hybrid energy systems
- Tez No: 504386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİHRİBAN ÇOŞKUN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı; çevresel hassasiyeti ön plana çıkarmak ve kaynak bazında bağımsızlığı sağlamak amacıyla Tokat Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir üretim işletmesinin elektrik ihtiyacının iki katı kadar üretim sağlayacak bir hibrid yenilenebilir enerji sistemi kurmak, yatırımın finansmanında kullanılacak alternatif yolları belirlemek, daha sonra kurulan hibrid sistemin yatırım maliyetini hesaplamak, kullanılan finansman yöntemlerine göre geri ödeme sürelerini hesaplamak ve ekonomik analizlerini yapmak, sistem çıktılarını teşvik kapsamında değerlendirmek ve muhasebe kayıt sürecini Türkiye Muhasebe Standartları - 20 (TMS-20) açısından incelemektir. Çalışmada, enerji terimi ve yenilebilir enerji kaynakları hakkında bilgi verildikten sonra, işletmelerin yenilebilir enerji kaynaklarına dair yatırımın finansmanında kullanabileceği kaynaklar açıklanmıştır. Ayrıca; Türkiye'de rüzgar ve güneş enerjilerine yapılan yatırımlarda uygulanan teşvikler ve bu teşvikleri sağlayan kurumlar hakkında bilgiler verilmiştir. Bununla birlikte teşviklerin muhasebe süreci de TMS-20 çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde; bir işletmenin yenilebilir enerji yatırımlarından hibrid sistem yatırımında kullanılan finansman kaynaklarına göre uygulanacak yatırım projelerinin değerlendirilmesi için temel ekonomik analizler yapılmış ve yatırımın ekonomik karlılığı ölçülmüştür. TMS-20 kapsamında yatırıma ilişkin muhasebe kayıtları yapılmıştır Sonuç olarak; bir üretim işletmesinde hibrid bir yenilenebilir enerji sisteminin yatırımının ekonomik karlılığı ölçülmüş ve analizlerin olumlu sonuçlanması neticesinde yatırım projesi kabul edilmiştir. Daha sonra sistemin enerji üretiminden sağlanan gelirlerin nasıl muhasebeleştirileceği TMS-20 açısından incelenmiş ve gerekli muhasebe kayıtları yapılmıştır Araştırmadan elde edilen bulgular literatüre bağlı olarak tartışılmış ve literatürde yapılan çalışmaları destekler nitelikte sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca yapılacak çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; to establish a hybrid renewable energy system that will provide twice the electricity need of a production operation operating in the Tokat Organize Industrial Zone in order to bring environmental sensitivity to the forefront and to provide resource-based independence, to determine alternative ways to be used in investment financing, then to calculate the investment cost of the installed hybrid system, to calculate the repayment periods according to the methods of financing used and to make economic analyzes, to assess the incentives of the system output and the process of accounting records in terms of Accounting Standards Turkish - 20 (TAS-20). In the study after sources of energy availability and renewable energy sources are explained, the sources that businesses can use in financing their investment in renewable energy sources have been explained. Also, It is ınformed about informations which the incentives for investments in wind and solar energy and institutions providing these incentives, ın Turkey. Along with that, The accounting process of incentives has been also examined within the framework of TMS-20. In the application section of the study; basic economic analyzes have been carried out for the evaluation of investment projects to be implemented according to the funding sources used in the hybrid system investment from an enterprise's investments in renewable energy and the economic profitability of the investment has been measured. Accounting records related to the investment have been made within TMS-20. As a result; the economic profitability of a hybrid renewable energy system investment in a production operation has been measured and the investment project has been accepted as a result of the positive results of the analysis. Then, how the revenue from the energy generation of the system will be accounted for has been examined in terms of TMS-20 and the necessary accounting records have been made. Findings obtained from the research have been discussed according to the literature and results have been obtained in support of the studies done in the literature. In addition, several suggestions have been made in order to contribute to the study to be done.