Borsada hisse senetlerinin kısa vadeli güç göstergeleri ile analizi
Shares in the stock marketindicators and analysis of short-term power
- Tez No: 279941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DINA CAKMUR YILDIRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, İMKB bankacılık sektöründe işlem gören lokomotif bir hisse senedinin momentum, stokastik gösterge ve işlem hacmi arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir. 01.07.2010-28.10.2010 dönemini kapsayan çalışmada veri seti olarak 83 seans gözlemi kullanılmıştır. Granger nedensellik testinin kullanıldığı çalışmada, uygulamaya konu olan momentum-stokastik gösterge ve işlem hacmi arasında nedensellik tespit edilememiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the locomotive of a stock traded on the Istanbul Stock Exchange of momentum in the banking sector, stochastic indicator and causal relationship between trading volume was investigated. Study data set covering the period 01.07.2010-28.10.2010 as the 83 observation sessions were used. Granger causality test used in study, practice-stochastic momentum indicator which is the subject of causality between trading volume could not be identified.