Para politikası aktarım mekanizması ve Türkiye'deki etkinliği
Monetary policy transmission mechanism and its efficiency in Turkey
- Tez No: 279942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Çalışmada Türkiye ekonomisinde para politikası aktarım mekanizmasının varlığı, işleyiş düzeni ve etkinliği, öncelikle konunun teorik ve pratik bağlamda temellendirilmesi, ardından para politikası faiz oranlarının ekonomideki makro değişkenler ile etkileşiminin analiz edilmesiyle ortaya konmaktadır. Elde edilen bulgular; para politikası faiz oranının ekonomideki makro değişkenler üzerinde kısa ve orta vadede aktarım mekanizması yoluyla beklenen yönde etkili olduğunu göstermiştir. Merkez bankalarının oluşturdukları öngörülebilir, şeffaf ve güvenilir yapı geleceğe yönelik beklentilerin yönetilmesini ve piyasa bekleyişlerinin bu beklentilerle örtüştürülmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda, enflasyon hedeflemesi stratejisi çerçevesinde para politikası uygulayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faiz kararlarının öngörülebilirliği para politikası aktarım mekanizmasının etkinliği kapsamında analiz edilerek öngörülebilir bir yapının var olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the dissertation, existence, operative aspects and efficiency of monetary policy transmission mechanism in the economy of Turkey is evaluated firstly in theoretical and practical basis, then by analysing the interaction between monetary policy interest rates and macro variables in the economy. The findings showed that, monetary policy interest rate is effective on the macro variables of the economy within the expected direction in the short and medium term via transmission mechanism. A predictable, transparent and credible structure instituted by central banks ensure the management of expectations and maintain the coherence of these expectations with those of markets. In this context, the predictability of the policy rate decisions of the Central Bank of the Republic of Turkey is analysed within the framework of the efficiency of monetary policy transmission mechanism, in order to present the existence of a predictable structure.