İnegol mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerine göre çatışma çözme becerilerinin incelenmesi
Conflict resolution skills of students in İnegöl vocational training center according to their social skill levels
  1. Tez No: 279964
  2. Yazar: AYNUR FIRINCI KODAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP NAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada İnegöl Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerine göre çatışma çözme becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin uygun sosyal beceri, şiddet/fevrilik, uygun olmayan atılganlık ve kıskançlık/içekapanıklık düzeylerinin yüksek ve düşük olmasına göre çatışma çözme becerileri incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın araştırma grubunda 113 çırak öğrenci yer almıştır. 15 ile 18 yaş arasındaki bu çırak öğrenciler çıraklık sözleşmesi esaslarına göre çeşitli meslek dallarında mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını iş içerisinde geliştirir bir yandan da genel ve mesleki eğitim görmek için okula devam ederler. Araştırma grubuna MESSY, Matson, Rotatory ve Hessel tarafından 1983 yılında geliştirilmiş ve Erdoğan ve Bacanlı (2002) tarafından Türkçeye uyarlanmış olan Matson Çocuklarda Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (MESSY) ile Akbalık tarafından geliştirilen Çatışma Çözme Ölçeği uygulanmıştır. Kullanılan iki ölçek araştırma grubuna uygulanmadan önce 15-18 yaş grubu için geçerlik güvenirlik analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (13.00) programında çözümlenmiştir. Sosyal Beceri Ölçeği'nin alt faktör düzeylerine göre çatışma çözme becerisinin farklılaşıp farklılaşmadığını ölçmek için ?İlişkisiz Örneklemler T Testi? kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre uygun sosyal beceri düzeyi yüksek olan öğrencilerin uygun sosyal beceri düzeyi düşük olan öğrencilere göre çatışma çözme becerilerinin daha yüksek olduğu; şiddet/fevrilik düzeyi düşük olan öğrencilerin şiddet/fevrilik düzeyi yüksek olan öğrencilere göre çatışma çözme becerilerinin daha yüksek olduğu; uygun olmayan atılganlık düzeyi düşük olan öğrencilerin uygun olmayan atılganlık düzeyi yüksek olan öğrencilere göre çatışma çözme becerilerinin daha yüksek olduğu; kıskançlık/ içe kapanıklık düzeyi düşük olan öğrencilerin kıskançlık/ içe kapanıklık düzeyi yüksek olan öğrencilere göre çatışma çözme becerilerinin daha yüksek olduğu görülmektedir.Son olarak bulgular tartışılmıştır ve bu konuyla ilgili üzerinde ileride yapılabilecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the conflict resolution skills of the students in the Vocational Training Center in İnegol according to their social skill levels. In this regard, conflict resolution skills of the students were investigated in relation to their level of appropriate social skills, aggression/impulsiveness, inappropriate assertiveness and jealousy /withdrawal. Research group consisted of 113 students for the research, which is in the nature of relational searching model. These apprentice students, which are from the age group 15-18; both develop the skills, work experience and knowledge required for their vocations on the job according to the elements of the apprenticeship contract and also attend school in order to have general and vocational training. Matson Evaluation of Social Skills with Youngsters (MESSY), which was developed by Matson, Rotatory and Hessel on 1983 and adapted to Turkish by Erdogan and Bacanlı (2002) and the Conflict Resolution Scale, which was developed by Akbalık was applied to the research group. Prior to the implementation of the two scales to the research group, the validity and reliability analysis were made for age group 15-18. Data obtained was analyzed by SPSS (13.00) program. T-test for independent samples was used in order to measure if the conflict resolution skill changes with respect to the sub factor levels of Social Skill Scale.Findings of the investigation show that students with high appropriate social skills levels have higher conflict resolution skill scores compared to the students with low appropriate social skills levels. On the other hand, students with lower level of impulsive behavior have higher conflict resolution skill scores compared to the students with higher level of impulsive behavior. Additionally, students with lower inappropriate assertiveness level have higher conflict resolution skill scores compared to the students with higher inappropriate assertiveness level and students with lower level of jealousy/withdrawal have higher conflict resolution skill scores compared to the students with higher jealousy/withdrawal.Finally, findings of the investigation are discussed and the paper concludes by suggestions for further research on the related topics.