Fen ve teknoloji öğretim programı ara disiplin kazanımlarına ulaşılma düzeyi ve uygulamada yaşanan sorunlar
Achievement level of cross-curriculum competences in science education program and problems encountered in practice
  1. Tez No: 279973
  2. Yazar: MUNİSE SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen ve teknoloji öğretim programı ara disiplin kazanımlarına ulaşılma düzeyi ve uygulamada yaşanan sorunların belirlenmesidir.Tarama modeli kullanılan araştırmada nicel verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın evreni; 2008-2009 eğitim ve öğretim yılında Eskişehir ili merkez ilçelerindeki 130 ilköğretim okullunda görev yapan 176 fen ve teknoloji öğretmeni ile bu okulların 6-7-8. sınıflarında öğrenim gören 39992 öğrenciden oluşmaktadır. 122 öğretmen ve 2382 öğrenci okullardan basit seçkisiz örnekleme yolu ile örnekleme seçilmiştir.Veriler, ?anket? ve ?başarı testi? kullanılarak toplanmıştır. Uygulamada yaşanan sorunların belirlenmesinde öğretmen anket formu, ara disiplin kazanımlarına ulaşılma düzeyinin belirlenmesinde ise ara disiplin başarı testi kullanılmıştır.Anketle elde edilen veriler, frekans ve yüzde alınarak yorumlanmıştır. Başarı testi ile elde edilen veriler ilişkisiz örneklemler t testi, tek faktörlü varyans analizi ve ilişkili örneklemler için tek faktörlü Anova kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonuçları öğrenciler açısından incelendiğinde; fen ve teknoloji dersi öğretim programında yer alan ara disiplin kazanımlarına ilişkin başarı puanlarının özel okullarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Rehberlik ve psikolojik danışma 6. sınıf düzeyinde puan ortalaması en düşük olan ara disiplindir. Sağlık kültürü eğitimi ara disiplin kazanımlarına ilişkin başarı puanlarının sınıf düzeyine göre değişmediği belirlenmiştir. 7 ve 8. sınıflarda insan hakları ve vatandaşlık ara disiplin kazanımlarına ilişkin başarı puanı, diğer ara disiplinlerin puanlarından daha yüksektir.Fen ve teknoloji öğretmenlerinin yarıdan fazlası, ara disiplinleri gerçekleştirmeye yönelik olarak ek süreye ihtiyaç duyduklarını, ara disiplin öğretiminin ayrıca bir ön hazırlık gerektirdiğini, ara disiplinlerin öğretimine ilişkin yöntem bilgilerinin yetersiz olduğunu, programda ara disiplin öğretimine ilişkin etkinliklerin belirtilmediğini, ara disiplin öğretiminin uzmanlık gerektirdiğini, ara disiplinlerin üniversitede ders olarak verilmemesini ara disiplin öğretiminde karşılaşılan sorunlar olarak belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenler ara disiplinler hakkında bilgilendirilmek istediklerini belirtmişlerdir.Araştırma sonuçları doğrultusunda ara disiplin kazanımlarına ulaşılma düzeyinin yükseltilmesine ve uygulamada yaşanan sorunların giderilmesine yardımcı olacağı düşünülen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the achievement level of cross-curriculum competences in science education program and the problems encountered in practice.The survey method and quantitative data were used in the study. The population of the study consisted of 176 teachers who worked as science teachers in 130 secondary schools at central Eskişehir and 39992 students who attended to 6th, 7th and 8th grades in these schools. 122 teachers and 2382 students were chosen randomly as the study sample.Data were collected by a scale and an achievement test. In determining the issues in cross-curriculum competences teacher scale was used and in evaluating the levels of students? cross-curriculum competences student achievement test was used.The results of the scale were analyzed using frequencies and percentiles. The results of the achievement test were analyzed using independent samples t-test, analysis of variance and dependent samples ANOVA.Analysis of student results showed that the scores taken from the achievement test was higher in special schools in terms of the cross-curriculum competences in science lessons. The students in the 6th grade took the lowest scores in the cross-curriculum competences of the psychological counseling. The scores of the students did not differ in different grades in terms of the cross-curriculum competences of health culture. The scores of the students attending to 7th and the 8th grades were higher in terms of the cross-curriculum competences of human rights and citizenship than the rest of the competences.More than the half of the science teachers indicated as issues that they needed additional time to teach cross-curriculum skills, cross-curriculum skills teaching required additional preparation, their methodological knowledge about cross-curriculum skills was insufficient, there was not any activities included in the program about the cross-curriculum skills, teaching cross-curriculum skills required expertise, lack of courses about cross-curriculum skills in the universities. In addition to these the teachers stated that they wanted to be informed about cross-curriculum competences.According to the results of the study, suggestions to increase the achievement level of cross-curriculum competences and decrease the problems encountered in practice are listed.