Geçmişten günümüze ebru sanatı ve çağdaş bir yorum ile günümüz tekstiline uygulanması
Art of ebru from past to present and an application in modern way into textile of today
  1. Tez No: 280013
  2. Yazar: HİKMET BARUTÇUGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tezin amacı, geleneksel sanatımız ebrunun yaşatılması için günümüze adapte edilmesi gerektiğini göstermek, ayrıca bu güncellemenin bir örneği olarak ebru sanatının günümüz tekstiline çağdaş bir yorum ile uygulamaktır. Bu sebeple hem geleneksel sanatımız ebrunun hem de giyinme ve örtünme kültürünün, geçmişten günümüze uzanan değişimi ve ayrıca kıyafet, kumaş ve moda kavramının yıllar içerisinde uğradığı değişiklikler de bu araştırmada yer alacaktır. Böylece ebru sanatını tekstile uygulayacak kişilere konu ile gerekli bilgi birikimi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to show the necessity of updating the Art of Ebru to perpetuate this art. Also it aims to create a sample of this updating process by applying Ebru to today?s textile in a modern way. Therefore, history of the art of Ebru and Culture of Wrapping and Clothing took a place in this research. Also a review of Turkish Clothing and Fabrics history and the differences about Fashion concept took a place. These reviews will provide knowledge to the researcher who tries to apply Ebru to textiles.