Elektronik ticaretin muhasebeleştirilmesi ve vergilendirilmesi sorunları, bir uygulama
Problems in accounting and taxation of electronic commerce, a case study
- Tez No: 280048
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, ticari faaliyetler için gerekli olan bilgi ve belgelerin elektronik ortama aktarılarak, işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesine olanak sağlamış ve elektronik ticaret kavramını gündeme getirmiştir.Elektronik ticaret sayesinde tüketiciler ve üreticiler birbirleriyle her türlü veri, ürün ya da hizmet alışverişini yapabilmektedir. Elektronik ticaret yapan işletme sayısının artmasıyla, muhasebe bilimine olan ihtiyaç artmıştır. Elektronik ticaret işlemlerinin mahiyeti gereği, muhasebeleştirme ve vergilendirme işlemlerinde bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada da, elektronik ticaret işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve vergilendirilmesi ile ilgili sorunlar belirlendikten sonra çözüm önerileri getirilmiştir. Yapılan uygulama ile, uygulama yapılan firma bünyesinde, konuyla ilgili sorunlar belirlenip, çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, documents that are necessary for commerce transactions have now been carried into the electronic world. The rapid growth in technological developments have lead to better communication and information technologies which has brought up the subject of electronic commerce today. Consumers and manufacturers alike are able to trade all kinds of products, data and service due to electronic commerce. Increasing number of companies engaged in electronic commerce has increased the need for the science of accounting. However, due to the content of electronic commerce operations, a few problems have been faced in the taxation and accounting departments of this field. In this study, the problems that have been faced in the taxation and accounting of electronic commerce have been pointed out and solutions have been suggested. By studying in the firm which use electronic commerce, problems have been pointed out and solutions have been suggested.